Denník N

Vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla ostáva mimo služby, v jeho prípade súd nevydal neodkladné opatrenie

Funkcionár NAKA a dlhoročný vyšetrovateľ Ján Čurilla. Foto – N
Funkcionár NAKA a dlhoročný vyšetrovateľ Ján Čurilla. Foto – N

Skóre pri rozhodovaní o tom, či sa policajti okolo Jána Čurillu majú vrátiť do práce, je nateraz 2:1 v neprospech ministra vnútra. Ostávajú ešte ďalšie štyri prípady.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Ján Čurilla, ktorého minister vnútra Matúš Šutaj Eštok postavil pred vyše tromi týždňami mimo služby, sa do práce nateraz nevráti. V jeho prípade sudkyňa Zuzana Husová z Mestského súdu Bratislava IV vo štvrtok nevyhovela návrhu na neodkladné opatrenie.

Opačný názor mali dvaja iní sudcovia z tohto súdu – a rozhodli, že do práce sa majú vrátiť policajný viceprezident Branko Kišš a aj vyšetrovateľ NAKA Štefan Mašin.

V tomto rozhodnutí išlo o Jána Čurillu, podľa ktorého má aj skupina označenie čurillovci. Sudkyňa Husová sa v argumentácii zhodla s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas).

„Je to v poriadku a ako vždy, aj keď sa nám to nepáči, rešpektujeme aj toto rozhodnutie súdu s tým, že jeho východiská i závery považujeme za nesprávne a nestotožňujeme sa s nimi,“ reagoval na rozhodnutie právny zástupca policajtov Peter Kubina.

Šutaj Eštok postavil Čurillu, ale aj ďalších jeho kolegov mimo službu preto, lebo sú už viac ako dva roky obvinení v prípade, ktorý proti nim vedie bratislavská prokuratúra a policajná inšpekcia. Policajti z NAKA v posledných rokoch vyšetrovali aj viaceré politicky citlivé kauzy vrátane napríklad prípadu Očistec, v ktorom sa čoskoro začne súdne pojednávanie aj s poslancom Smeru a bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

Policajní vyšetrovatelia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matúš Šutaj Eštok

Úrad na ochranu whistleblowerov

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie