Denník N

Takýto ambiciózny program v oblasti vzdelávania sa vláde podarí naplniť len ťažko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Text pripravilo Centrum vzdelávacích analýz, nezávislá analytická
a výskumná organizácia, ktorej cieľom je najmä na základe dát a výsledkov
výskumu zlepšovať kvalitu školstva. Podporiť ho môžete tu.

Parlament schválil programové vyhlásenie vlády. Ide o dôležitý dokument, ktorý obsahuje ciele a kroky, ktoré by nová vláda mala napĺňať počas najbližších štyroch rokov.

Pred pár týždňami sme napísali, čo by podľa nás vo vládnom programe nemalo chýbať pre oblasť vzdelávania. Je teda v tomto dokumente všetko podstatné? Aké sú ambície novej vlády v takej zásadnej oblasti, akou je vzdelávanie?

Všeobecné ciele sú nastavené dobre, chýbajú konkrétnosti

Na prvom mieste sme odporúčali, aby vláda pokračovala v zavádzaní reforiem z plánu obnovy. Či už ide o spustenie nového učiva na všetkých základných školách, zmenu financovania materských škôl, alebo podpísanie výkonnostných zmlúv s verejnými vysokými školami.

Prihovárali sme sa aj za to, aby ministerstvo školstva dotiahlo aj tie zmeny z plánu obnovy, ktoré sa už formálne splnili, no od úspešného zavedenia do praxe majú ešte ďaleko. Ide predovšetkým o zabezpečenie financií na podporné opatrenia vo vzdelávaní či odstraňovanie prekážok, ktoré bránia deťom navštevovať materské školy.

Je dobrou správou, že k väčšine týchto dôležitých zmien sa vláda vo svojom programe skutočne zaviazala. Na druhej strane môže byť problém, že viaceré záväzky sú príliš všeobecné. Dokument neobsahuje žiadne konkrétne ciele, ktoré by sa dali na konci funkčného obdobia vyhodnotiť. Zväčša sa neuvádzajú ani kroky, akými chce nová vláda postupovať. Preto ťažko predpovedať, či sa zvolia vhodné opatrenia a situácia v školstve sa skutočne zlepší.

Vláda chce pokračovať v reforme učiva pre základné školy a začať s reformou aj na stredných školách 

Napríklad sa v programe píše, že ministerstvo školstva

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Školský týždeň

Každý štvrtok v spolupráci s expertmi z Centra vzdelávacích analýz prináša Školský týždeň najdôležitejšie informácie zo školstva, analýzy a návrhy, ako zmeniť vzdelávanie.

Školstvo

Komentáre

Teraz najčítanejšie