Denník N

Trik s nočným rokovaním pri odvolávaní Šutaja Eštoka koalícii nevyšiel

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a predseda PS Michal Šimečka. Foto - TASR
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a predseda PS Michal Šimečka. Foto – TASR

Aktualizované o 21:15 – Koalícia chcela pripraviť pre opozíciu nočné rokovanie, napokon bude odvolávanie pokračovať v piatok. Opozícia sa pokúša odvolať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas).

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Koalícia Smeru, Hlasu a SNS ovládla úvod schôdze o odvolávaním ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) a opozíciu chcela k slovu pustiť až v noci zo štvrtka na piatok.

Napokon to dopadlo tak, že strany PS, SaS, KDH a Slovensko (predtým OĽaNO) našli medzeru v rokovacom poriadku a dosiahli, že parlament bude ďalej rokovať cez deň v piatok. Slovo chce mať ešte viac ako 20 poslancov; je možné, že hlasovať budú poslanci až na budúci týždeň.

Ako si opozícia nenechala vnútiť nočné rokovanie

Na začiatku mimoriadnej schôdze sa zadefinovali hlavné politické terče debaty o odvolávaní. Je ním nový minister vnútra a z vládnej strany sa pozornosť zamerala na predsedu Progresívneho Slovenska (PS) a podpredsedu parlamentu Michala Šimečku, ktorý na úvod ako predsedajúci schôdze zdôvodňoval, prečo s týmto návrhom opozičné strany PS, SaS a Matovičovo hnutie prišli.

Po Šimečkovi ako predkladateľovi návrhu sa dostali k slovu premiér Robert Fico (Smer) a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Keďže do rozpravy sa kedykoľvek môžu prihlásiť členovia vlády, slovo si najskôr zobrali ministri a poslanci opozície reagovali iba v krátkych vstupoch. V rozprave sa opoziční poslanci dostali na rad až večer.

Navyše prevažne koaliční poslanci už v úvode schôdze odhlasovali, že rokovať sa bude aj v noci – a opozícii by tak zostali na jej vystúpenia najmä nočné hodiny.

Parlament potom večer pred pol deviatou prerušil rokovanie pre zasadnutie poslaneckého grémia: poslanec PS Martin Dubéci totiž podal procedurálny návrh, ktorým oznámil, že navrhovatelia mimoriadnej schôdze z PS, OĽaNO, KDH a SaS chcú opustiť rokovaciu miestnosť, čím by sa prerušila celá mimoriadna schôdza. Navrhovatelia musia byť v rokovacej sále prítomní.

Grémium napokon rozhodlo, že rokovanie bude pokračovať v piatok ráno o pol deviatej.

Počet poslancov v parlamente 

  • Smer – 42
  • Hlas – 27 
  • SNS – 10
  • Progresívne Slovensko – 32
  • OĽaNO (Slovensko) – 16
  • KDH – 12
  • SaS – 11

„Ľudia na Slovensku si nezaslúžia ministra, ktorý je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie