Denník N

Týždeň v práve Rada Procházku: Inšpekčná návšteva na slovenských súdoch

Väznica v Leopoldove. Foto - TASR
Väznica v Leopoldove. Foto – TASR

1. Pohľad do iného sveta cez priezor v plexiskle. 2. Kajúcnici a dlžníci alebo ako chrániť prefíkanosť. 3. K trestaniu schránkových firiem. 4. Covid sa neskončil, covid trvá.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Udalosti z oblasti práva komentuje ústavný právnik a bývalý poslanec NR SR Radoslav Procházka.

Že to tu kedysi bývala väčšia zábava? Lenže to nebola už o štvrtej poobede tma!

1. Pohľad do iného sveta cez priezor v plexiskle

Každý sa vie pomýliť, aj tretí senát Ústavného súdu. (Oni vedia, o čo ide!) Akékoľvek prípadné omyly však viac než kompenzuje dlhodobým a vcelku neochvejným trvaním na tom, že ľudské práva patria i tým, ktorí väčšinovej mienke jednoducho nevoňajú a aj toho majú dosť na rováši.

Nie je to vždy tá najvďačnejšia robota (predseda súdnej rady rozhodnutia tohto senátu v otázkach výkonu väzby svojho času označil za „nebezpečný trend“, vyplývajúci z faktu, že jeho členovia „nikdy nemali nič spoločné s trestným právom“), ale kto iný ju mal robiť, keď nie Ústavný súd. Navyše, ak sa nespraví doma, spraví sa vonku, viď napríklad hneď druhý bod dnešného vydania.

Teraz je tu 17-stranový nález proti generálnej prokuratúre, šesťtisíc eur odškodného pre väzňa odsúdeného za obzvlášť závažný podvod a pokus súdnou cestou humanizovať výkon trestu odňatia slobody. O čo ide? O sedenie pri stole namiesto pri otvore v plexiskle.

Pomôžme si tvrdením samotného sťažovateľa: „Na začiatku a aj na konci návštevy som sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Týždeň v práve Rada Procházku

Komentáre

Teraz najčítanejšie