Denník N

Maximálne čakacie lehoty na operácie sa posúvajú o rok. Čo prinesie Dolinkovej novela reformy nemocníc

Zrekonštruovaná JIS v "Novej nemocnici". Foto N - Peter Lázár
Zrekonštruovaná JIS v „Novej nemocnici“. Foto N – Peter Lázár

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Poslanci schválili zmeny v reforme nemocníc. Ku koalícii sa pridali aj poslanci za SaS. Novelu prerokovali v zrýchlenom konaní. Ide o prvý zákon, ktorý sa ministerke Zuzane Dolinkovej (Hlas) podarilo v parlamente presadiť.

Ide o komplikovanú reformu, pripravili sme odpovede na päť základných otázok v súvislosti so zmenami v reforme.

Budú sa rušiť pôrodnice?

Zatiaľ nie.

Reforma má za cieľ rozdeliť nemocnice do piatich kategórií podľa toho, aké náročné výkony budú môcť robiť. Na to, aby nemocnice mohli vykonávať niektoré výkony, museli splniť kritériá – mať dostatok personálu, ale aj dostatok daných výkonov. Filozofiou reformy je, že ak medicínsky tím robí konkrétne výkony pravidelne, je to pre pacienta bezpečnejšie. Dôvodom je väčšia prax a skúsenosť.

Ak majú nemocnice menej konkrétnych výkonov, nemôžu ich oddelenia robiť. To sa udialo piatim nemocniciam – konkrétne na Myjave, v Partizánskom, Revúcej, Snine a v Kráľovskom Chlmci. Ani jedna z nich nemala za rok dostatočný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Reforma nemocníc

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie