Denník N

Prelud maliarky Toyen. Manka Čermínová z mäsa a kostí ožíva v strhujúcej knihe

Andrea Sedláčková so svojou knihou o Toyen. Foto - Prosto
Andrea Sedláčková so svojou knihou o Toyen. Foto – Prosto

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Maliarka Toyen chcela, aby za ňu hovorilo predovšetkým dielo, preto bol jej život zahalený tajomstvom. Teraz doň môžeme nahliadnuť vďaka dôkladnej monografii Andrey Sedláčkovej.

Po osudoch svojej hrdinky pátrala tri roky. A prišla s výpravnou, takmer šesťstostranovou knihou, ktorá sa číta ako napínavý román.

Na základe svojho pátrania Sedláčková najskôr natočila dokument Toyen, barónka surrealizmu. Teraz skladá vo výpravnej publikácii vydanej v nakladateľstve Prostor celý spletitý príbeh, ktorý obostiera množstvom mýtov.

Sedláčková nie je historička umenia, ale scenáristka, režisérka a čoraz častejšie dokumentaristka. Niet teda divu, že v strede jej záujmu zostáva osud Toyen viac než samotné jej dielo (detailne opísané v predslove knihy od historika umenia Karla Srpa).

Vďaka životu medzi Prahou a Parížom dokázala Sedláčková vyťažiť archívy, matriky, osobné denníky a spomienky rovesníkov aj ďalšie zdroje v oboch krajinách. Vyvracia mýty a pseudopravdy o chudobnej a opustenej umelkyni bez rodinného zázemia a milostných vzťahov. A je to dobrodružné pátranie naprieč rokmi aj Európou.

Vylepšovanie životopisu

Sedláčkovej príbeh Toyen beletrizuje, ale zachováva si triezvy tón. Keď špekuluje, jasne to označí za špekuláciu a obvykle ponúkne viac možností, napríklad keď pátra po dôvodoch hrdinkinho rozchodu s rodinou v jej šestnástich rokoch.

Nenápadne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie