Denník N

Prezidentský prieskum AKO: Pellegrini by zbieral hlasy aj medzi voličmi opozície, pred Korčokom vedie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Štyri mesiace pred prezidentskými voľbami to vyzerá na súboj medzi predsedom Národnej rady a Hlasu Petrom Pellegrinim a bývalým ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom. Ostatní možní kandidáti zatiaľ nemajú veľkú šancu dostať sa do druhého kola.

Pellegrini má zatiaľ pred Korčokom pomerne výrazný náskok. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre diskusnú reláciu TV Joj Na hrane.

Podľa prieskumu zo 7. až 14. novembra by Pellegriniho volilo 34,9 percent a Ivana Korčoka 26,5 zo všetkých opýtaných. Bývalého sudcu Štefana Harabina chce voliť 7,7 percenta, dlhoročného diplomata Jána Kubiša 5,1 percenta, vedca Roberta Mistríka 3,1 a europoslankyňu za KDH Miriam Lexmann 1,7 percenta. Ďalších 8,3 percenta respondentov odpovedalo, že by nevolilo nikoho z nich.

Pokiaľ by sa prieskum zúžil na tých, čo chcú ísť voliť a anketárom odpovedali na otázky, Pellegrini by získal 40 a Korčok 30,4 percenta. Harabinovi by dali hlas 8,9, Kubišovi 5,8, Mistríkovi 3,6 a Miriam Lexmann 1,9 percenta respondentov. Ďalších 9,5 percenta odpovedalo, že by nevolilo nikoho zo šiestich pravdepodobných kandidátov.

Ešte môžu kandidovať ďalší

Agentúra do prieskumu zaradila politikov a osobnosti, ktoré kandidatúru buď ohlásili, alebo je v ich prípade pravdepodobné, že kandidovať budú.

Smer a Hlas podporia Pellegriniho, čaká sa ešte, čo urobí SNS, ktorá kandidáta nepostaví. SaS a Progresívne Slovensko podporia kandidatúru Korčoka. V KDH stále zvažujú, či do volieb postavia europoslankyňu Miriam Lexmann. Neznámou je OĽaNO, v parlamente sa špekuluje, či nebude kandidovať Igor Matovič. Bývalý premiér však vo štvrtok Denníku N povedal, že mu „stačí, že je predsedom Slovenska“, čo je nový názov OĽaNO.

Agentúra neskúmala, ako by dopadli výsledky druhého kola volieb. Podľa novembrového prieskumu Ipsosu pre Denník N by v ňom mal oveľa väčšie šance Pellegrini. Kým predsedu Hlasu by v ňom volilo až 40 percent opýtaných, v prípade Korčoka by išlo len o 26 percent. Ďalších 18 percent by nevedelo a zvyšných 16 percent by nešlo voliť.

„Náskok Petra Pellegriniho pred Ivanom Korčokom odzrkadľuje rozloženie voličskej priazne, aká tu bola v parlamentných voľbách,“ hovorí riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích. Je to podľa neho tak trocha podobné aj rozloženiu síl v parlamente, myslí si.

Volebná účasť na prezidentských voľbách je na Slovensku v porovnaní s tými parlamentnými nižšia – v roku 2019 prišlo pri pätnástich kandidátoch voliť v prvom kole 48,74 percenta a v druhom kole to bolo len 41,7 percenta. Zuzanu Čaputovú zvolilo za prezidentku 1 056 582 voličov. V septembrových parlamentných voľbách tento rok prišlo voliť 68,5 percenta voličov.

V roku 2014 bola vyššia volebná účasť v druhom kole prezidentskej voľby, do ktorého postúpil vtedajší premiér Robert Fico (Smer) a Andrej Kiska – voliť prišlo 50,48 percenta voličov a Kiska dostal 1 307 065 hlasov. V prvom kole volilo len 43,4 percenta voličov, vyberali si vtedy zo štrnástich kandidátov.

Pellegrini oslovuje aj voličov opozície

Z podrobných dát prieskumu AKO vyplýva, že Pellegrini má o niečo viac priaznivcov medzi priaznivcami opozičných strán než Korčok medzi koaličnými voličmi a mohol by aj teoreticky čerpať viac z táborov kandidátov, ktorí by sa do druhého kola nedostali.

Korčokovi chce dať hlas len päť percent voličov Smeru, Pellegrinimu však deklarovalo podporu deväť percent priaznivcov Progresívneho Slovenska. Predsedu Hlasu chce voliť až 20 percent voličov strany Igora Matoviča, 37 percent priaznivcov Aliancie, ktorá oslovuje maďarských voličov, či 13 percent voličov KDH.

Voliť ho mieni aj 46 percent voličov mimoparlamentnej Republiky, hoci ide o prozápadného politika. Na druhej strane chce Ivana Korčoka voliť až 12 percent priaznivcov Hlasu. Pellegrini by navyše mohol v druhom kole skôr než Korčok získať aspoň časť súčasných podporovateľov Štefana Harabina. Tých je momentálne 29 percent medzi voličmi SNS, 24 medzi priaznivcami Republiky a 17 percent v tábore takmer 25-percentného Smeru.

„Zrejme to súvisí aj s Pellegriniho popularitou, ktorú mal pred voľbami. Ako predseda vládnej strany má teraz šancu dostať sa do médií oveľa viac ako Ivan Korčok, ktorý nie je v parlamente,“ vraví Hřích.

V akýchkoľvek prezidentských voľbách majú kandidáti dve možnosti – buď sa zapoja do súboja vlády s opozíciou, alebo sa jednotliví súperi podľa analytika budú snažiť byť „všeobjímajúci“ a v takomto prípade je pre nich problém dať si pečiatku, že sú opoziční či koaliční. Hřích však očakáva, že k súboju Pellegriniho ako vládneho kandidáta a Korčoka ako opozičného kandidáta dôjde až v druhom kole volieb.

„Dovtedy sa budú snažiť získať čo najväčšiu priazeň voličov. V prípade Petra Pellegriniho nebude najdôležitejšie to, aby mal len priazeň, kľúčové je preňho, aby ho priaznivci vládnych strán skutočne išli voliť a nezostali sedieť doma.“ Riaditeľ AKO si zároveň myslí, že by Korčokovi pomohlo, keby sa viac usmieval. „Prílišná zdržanlivosť je na škodu. Zdá sa to ako nepodstatné, ale pre voliča je dôležitý neverbálny signál.“

Predseda Hlasu ako ženský kandidát

Pomerne veľký rozdiel v podpore Pellegriniho a Korčoka je aj v iných sociodemografických kategóriách. Kým Pellegriniho chce voliť až 44 percent slovenských žien a 36 percent mužov, Ivanovi Korčokovi by dalo hlas 28 percent žien a 32 percent mužov.

Pellegriniho voliči sú vo zvýšenej miere z najstaršej vekovej kategórie 66 rokov a viac, Korčok nadpriemerne boduje v najmladšej kategórii 18 až 33 rokov. Bývalého ministra zahraničných vecí chcú výrazne viac než Pellegriniho voliť ľudia s vysokoškolským vzdelaním, spomedzi krajov má oproti hlavnému konkurentovi silnejšiu podporu len medzi obyvateľmi Bratislavského a Trenčianskeho kraja.

Peter Pellegrini nad Korčokom dominuje najviac v Banskobystrickom kraji (obaja sú rodáci z Banskej Bystrice) a v Prešovskom kraji. Výrazne v prospech Pellegriniho by hlasovali obyvatelia maďarskej národnosti.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Prieskumy preferencií

Slovensko

Teraz najčítanejšie