Denník N

Rus, ktorý sa vzdal Ukrajincom: S rodinou sa nerozprávam, podporujú Putina a pre mňa sú nepriateľmi

Michail Pavlov. Foto - repro z kanálu V. Zolkina/RDZ
Michail Pavlov. Foto – repro z kanálu V. Zolkina/RDZ

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Michail Pavlov prezývaný „Pers“ uzavrel vo väzení kontrakt s ruským ministerstvom obrany. Na Ukrajine ho zajali a stal sa vojakom Ruského dobrovoľníckeho zboru – ruskej polovojenskej jednotky so sídlom na Ukrajine, ktorá bojuje proti Putinovmu režimu.

Teraz leží v nemocnici so zranením, ktoré v bojoch na Ukrajine utrpel. V rozhovore hovorí o tom, ako prebiehal vo väzení nábor zajatcov, o výcviku v trestaneckej jednotke Štorm Z, o tom, ako ho zajali a prečo sa rozhodol vstúpiť do Ruského dobrovoľníckeho zboru.

V rozhovore sa okrem iného pýtame:

  • prečo Michail Pavlov skončil v ruskom väzení;
  • prečo sa rozhodol podpísať zmluvu s ministerstvom obrany a ísť na front;
  • či ľudia vedeli, čo ich v prípade podpisu zmluvy čaká;
  • ako jeho prechod na ukrajinskú stranu prebiehal;
  • čo sa dialo v zajatí a prečo vstúpil do Ruského dobrovoľníckeho zboru;
  • či má v Rusku ešte nejakých príbuzných, s ktorými je v kontakte.

Vaša príslušnosť k jednotke Štorm Z znamená, že ste vo väzení podpísali zmluvu s ruským ministerstvom obrany. Za čo vás odsúdili?

Bol som odsúdený podľa paragrafu 228, odstavca 1, časti 4: Predaj a distribúcia omamných látok. Odsúdili ma nezákonne. Jednoducho mi podstrčili drogy do vrecka. Zadržali ma blízko môjho domu a celý prípad prekrútili až do takýchto rozmerov.

Podstrčili vám marihuanu?

Áno. Dali mi vrecko s deviatimi gramami trávy. Išlo o veľmi malé množstvo, ale vzhľadom na prísne ruské zákony to stačilo, aby šiel človek sedieť. To, že mi drogy podstrčili, potvrdzuje aj skutočnosť, že všetci svedkovia v mojom prípade okrem dvoch úradníkov boli deviati ľudia z Federálnej služby pre kontrolu distribúcie drog.

Paragraf 228 je v Rusku najpoužívanejší. Koľko rokov ste dostali?

Dostal som šesť rokov odňatia slobody v trestaneckej kolónii s prísnym režimom. Odsedel som si z toho štyri roky a dva mesiace.

Takže vám už do prepustenia nezostávalo až tak veľa času. Prečo ste sa rozhodli podpísať kontrakt s ministerstvom obrany namiesto toho, aby ste počkali na prepustenie?

Od samého začiatku som mal plán, že týmto spôsobom utečiem z Ruska a pridám sa v tejto vojne na stranu Ukrajiny.

Prečo ste nechceli zostať v Rusku, ale naopak, odísť?

Som prosto absolútne nespokojný s tým, čo sa v Rusku deje a čo kremeľský režim robí. A vzhľadom na svoj občiansky postoj som si uvedomil, že musím z Ruska za každú cenu odísť.

Odísť do zahraničia po prepustení by bolo nereálne?

V ruských podmienkach je to bohužiaľ nemožné, pretože po odpykaní trestu nasledujú ďalšie sankcie odňatia slobody, napríklad dohľad. Raz za týždeň by som sa musel hlásiť na miestnej policajnej stanici.

Na desať rokov by som mal zákaz vycestovať do zahraničia, nesmel by som opustiť krajinu. A so záznamom v registri trestov by bolo náročné zohnať prácu. V Rusku je to dotiahnuté do takej miery, že so záznamom v registri trestov nesmiete pracovať ani ako taxikár.

Navštívil väzenie, v ktorom ste boli, aj Jevgenij Prigožin? A ako prebiehal nábor? 

Prišiel a povedal: „Potrebujem vaše

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie