Denník N

Rodina Milana Lasicu spochybnila zbierku na Básnenie. Aká je budúcnosť filmu a celého projektu?

Foto - Martina Mlčúchová
Foto – Martina Mlčúchová

Na portáli Donio už ľudia vyzbierali takmer 200-tisíc eur na projekt Básnenie. Jeho pokračovanie je momentálne nejasné.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bolo to dokonalé prekvapenie. Takmer všetky médiá 1. novembra naraz zverejnili pesničku List do vetra. Naspieval ju Milan Lasica krátko pred smrťou v lete 2021 a ukázalo sa, že nie je jediná.

Išlo o verejnú premiéru projektu Básnenie.

V prvom kole vyšlo najavo, že Lasica sa dal dokopy s mladým producentom Marekom Kučerom, vybrali spolu jedenásť diel slovenských básnikov, ktoré zhudobnili muzikanti Robert Pospiš a Martin Sillay.

Lasicu pri nahrávaní v štúdiu nakrúcali filmári, projekt sa podarilo udržať v tajnosti aj pred jeho rodinou.

Zverejnenie prvej pesničky bolo spojené so spustením crowdfundingovej kampane na portáli Donio na podporu celého projektu. Záujem ľudí bol obrovský – za pár týždňov sa vyzbieralo takmer 200-tisíc eur. V kampani postupne začali autori odhaľovať, že nejde len o vydanie jedného albumu, súčasťou Básnenia je aj výstava a film o Milanovi Lasicovi.

Tri týždne po spustení kampane však Magda Vášáryová, manželka Milana Lasicu, projekt spochybnila. Nie je teraz jasné, aká bude budúcnosť celého projektu, na ktorý sa vyzbierali ľudia cez portál Donio. Prípad otvoril otázku, ako si prispievatelia môžu byť istí použitím darovaných peňazí.

Vášáryová: Priatelia, nekupujte to

Pesničku List do vetra Marek Kučera najskôr jednotlivo púšťal členom rodiny aj blízkym priateľom komika a zároveň pritom (s ich súhlasom) režisér Miro Remo zaznamenal na kameru reakcie. Z tohto materiálu vznikol videoklip, v ňom vystupuje aj Madga Vášáryová, o projekte potom rozprávala aj vo vysielaní RTVS.

Od premiéry uplynuli necelé tri týždne, keď Magda Vášáryová zdieľala na svojom facebookovom profile odkaz na stránku Básnenie. Bolo tam niekoľko obrázkov a veta Darujte pod vianočný stromček unikátne limitované grafiky a fotografie z projektu Básnenie.

K týmto vizuálom pridala nečakaný komentár: „Vážené priateľky a priatelia, prosím, nekupujte to. Niekto sa snaží pod menom Milana Lasicu prísť k peniazom. Rodina o tom nič nevie a nie je to súčasťou Básnenia.“

Následne prišla reakcia z druhej strany. „Status pani Vášáryovej nás úprimne zarazil a vnímame ho ako nešťastné nedorozumenie. Avšak berieme to ako príležitosť uviesť veci na pravú mieru a zamedziť tak šíreniu akýchkoľvek dezinformácií,“ napísal autor projektu Marek Kučera. Svoj status zverejnil s ich spoločným portrétom, ktorý vznikol počas nakrúcania videoklipu List do vetra.

Kučera tvrdí, že po náhlom úmrtí Milana Lasicu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Milan Lasica

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie