Denník N

Taký masový protest škôl si Česko nepamätá. Odborári idú štrajkovať v čase, keď má Fialova vláda rekordnú nedôveru

Petr Fiala. Foto - TASR
Petr Fiala. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Česko sa pripravuje na jednu z najväčších protestných akcií za posledné tri desaťročia. Symbolicky na 34. výročie generálneho štrajku proti komunistickému režimu v pondelok nepôjdu do práce niektorí lekári, sociálni pracovníci či potravinári.

Najväčšiu pozornosť však pútajú protesty škôl: odhaduje sa, že do štrajku sa zapojí až 60 percent materských, základných a stredných škôl v celej krajine. Odborári tvrdia, že hlavnou motiváciou nie sú platy učiteľov, ale iné problémy českého vzdelávacieho systému.

Vláda Petra Fialu tomu chcela do poslednej chvíle zabrániť. Premiér považuje zatváranie škôl za neopodstatnené a vníma ho ako zneužitie „náročnej situácie“, v ktorej sa Česko ocitlo.

K štrajku dochádza v čase, keď má Fialov kabinet rekordne nízku dôveru. V prieskumoch dva roky pred voľbami jednoznačne vedie hnutie ANO, na ktorého čele je Andrej Babiš.

Aké sú výhrady

Názory na pondelkový štrajk sa v českom verejnom priestore líšia. Aj niektorí komentátori, ktorí sú v iných veciach voči odborárom kritickí, vyčítajú vláde jej prístup k školstvu.

„To, ako sa Fialov kabinet a jeho minister financií správajú k oblasti, ktorú v programovom vyhlásení označujú za prioritu, je naozaj hanebné,“ píše napríklad Martin Čaban na portáli Seznam Zprávy.

Čaban vo svojom texte naráža na problém, ktorý za kľúčový považujú aj odborári. Ide o

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Petr Fiala

Svet

Teraz najčítanejšie