Denník N

V skupinových četoch sa ohovára, ale to je predsa normálne. Alebo nie? Predstavenie SND pre stredoškolákov bojuje so stereotypmi

Kristóf Melecsky a Alexandra Lukáčová ako Šimon a Zoja, inscenácia Čaute. Foto - Bara Podola
Kristóf Melecsky a Alexandra Lukáčová ako Šimon a Zoja, inscenácia Čaute. Foto – Bara Podola

Slovenské národné divadlo má za sebou nevšednú premiéru inscenácie o príbehu Šimona a Zoje. Konala sa ráno o deviatej v školskej triede.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zoja a Šimon sú kamoši. Poznajú sa od škôlky. Chodia spolu do jednej triedy a dokonca spolu sedia v jednej lavici.

Šimon má rád Zojine desiate. Jeho rodičia aj po dvoch rokoch ignorujú, že neje mäso, a ďalej mu do rožkov pchajú šunku a paštétu.

Ale nie sú to len desiate, ktoré má Šimon na Zoji rád. Obľúbil si príbehy, ktoré stále rozpráva, a to, aká je s ňou zábava. Myslí jej to. „Mohla by ísť študovať, čo by chcela, ale teraz jej je všetko jedno,“ hovorí Šimon.

„Čo sa to s tebou deje? Prečo si takáto? Zmenila si sa,“ vyčíta jej zrazu, keď čoraz častejšie ráno zaspí, a potom si od neho odpisuje úlohu.

„Možno si ma len nikdy nepoznal,“ odvetí Zoja.

Herec Kristóf Melecsky počas skúšok. Foto – Bara Podola
Alexandra Lukáčová počas skúšok. Foto – Bara Podola

Ako ukázať, že nie je hanba prijať pomoc

Slovenské národné divadlo má za sebou nevšednú premiéru. Inscenáciu s príbehom tínedžerov Šimona a Zoje uviedli ráno o deviatej. A nebolo to v divadelnej sále, ale v triede I. D. na bratislavskom gymnáziu Jána Papánka na Vazovovej ulici.

Inscenácia vznikala špeciálne pre túto príležitosť, ide o takzvanú classroomplay, a teda predstavenie, ktoré je šité na mieru školskému prostrediu. Tvorcovia si zámerne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo a tanec

Duševné zdravie

Kultúra

Teraz najčítanejšie