Denník N

Po víťazstve sa správa, akoby prehrali. Ako Unai Emery priviedol Aston Villu k snu o Lige majstrov

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred siedmimi rokmi z Premier League vypadla, teraz je jedným z jej najnebezpečnejších tímov.

Aston Villa pod vedením španielskeho manažéra Unaia Emeryho patrí k prekvapeniam aktuálnej sezóny Premier League. Jej úspech však nie je až takou veľkou senzáciou. Má totiž kvalitný káder, špičkového trénera, zaujímavú prestupovú politiku a – čo sa na prvý pohľad až tak nezdá – aj veľké ambície.

V októbri 2022 bola situácia úplne odlišná. Aston Villa bola krátko pred štartom svetového šampionátu vo veľkej kríze. Trápila sa na sedemnástej priečke ligovej tabuľky a očakával sa ďalší boj o záchranu. Vedenie vtedy vyhodilo manažéra Stevena Gerrarda, pod ktorým bola atmosféra v šatni negatívna.

Prišiel Unai Emery, skúsený tréner, ktorý predtým v Premier League neuspel na lavičke Arsenalu, ale mal rozsiahly životopis. Do Anglicka sa vrátil iba pár mesiacov po tom, ako s Villarrealom vyhral Európsku ligu.

Aston Villa však bola preňho zaujímavým projektom. S Emerym na lavičke sa tím nielenže dostal z boja o záchranu, ale napokon skončil siedmy a prebojoval sa do Európskej konferenčnej ligy. Ciele Villy sú však ešte vyššie.

Chcela by narušiť tzv. „veľkú štvorku“ (Big Four), čo by zaručilo miestenku v Lige majstrov. Villa je momentálne piata a aj zlý štart do sezóny od Manchestru United a Chelsea znamená, že bude mať veľkú šancu.

„V lige sme až po siedmich tímoch: Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham, Arsenal, Chelsea a Newcastle. Neboli sme najskôr kandidátmi na prvú štvorku, ale, samozrejme, chceme si splniť náš sen,“ povedal Emery na tlačovej konferencii.

Viacerí experti veria, že to môžu dokázať. Napríklad bývalý írsky útočník Tony Cascarino pre talkSPORT povedal: „Aston Villa skončí do konca sezóny nad Tottenhamom a dostane sa do Ligy majstrov. Má naozaj dobrý tím a páči sa mi, ako hrá.“

Bývalý brankár David James zase vyhlásil: „Fanúšikovia Villy a Unai Emery si perfektne sadli, a ak sa im podarí dostať do Ligy majstrov, bol by to neuveriteľný odkaz.“

A to naozaj momentálne nevyzerá ako nereálny cieľ. Ak sa pozrieme na výsledky za kalendárny rok 2023, Aston Villa získala v Premier League dokopy až 68 bodov, rovnako ako Arsenal. Viac dokázal iba majster Manchester City (81).

Jej štadión Villa Park je navyše nedobytným miestom. Villa v lige doma neprehrala od februára, keď podľahla 2:4 proti Arsenalu. Víťazstvo 3:1 nad Fulhamom pred dvoma týždňami bolo už trinástym domácim v rade.

Emeryho potrebovali

Villa má v tejto sezóne náročný program, lebo okrem Premier League hráva aj v pohárovej Európe.

Vedenie však

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie