Denník N

Kuffa ohlásil rušenie Národného parku Malá Fatra, podľa ministra Tarabu o tom nerokovali

Veľký Rozsutec, Národný park Malá Fatra. Foto – Soňa Mäkká
Veľký Rozsutec, Národný park Malá Fatra. Foto – Soňa Mäkká

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa (za SNS) a minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) oznámili zámer zrušiť Národný park Malá Fatra a nahradiť ho prírodným parkom, v ktorom môže platiť nižší stupeň ochrany.

Povedali to vo štvrtok na podujatí Dni zeleného lesa neštátnych vlastníkov v obci Belá pri Žiline.

Kuffa aj na Facebooku tvrdil, že Malá Fatra bude prvým prírodným parkom vyhláseným na Slovensku. Podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (za SNS) sa však o rušení Národného parku Malá Fatra na ministerstve nerokovalo. Pre Denník N Taraba potvrdil, že chce, aby sa dokončili všetky zonácie národných parkov.

„Ukážeme Európskej komisii, že nemáme problém so zonáciou ako takou a napokon prebehla, ale máme záujem, aby sa proti tomu nepostavili miestni ľudia. Potom zhromaždíme všetky nelogické veci, ktoré vznikli preto, lebo to vyslovene zobrali bagrom a s nikým to nekonzultovali, a následne to budeme komunikovať,“ povedal minister.

Zonácia je podmienkou, aby pod národné parky – a teda pod ministerstvo životného prostredia – prešla správa štátnych pozemkov v národných parkoch. Ak by sa Malá Fatra stala prírodným parkom, tieto pozemky by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie