Denník N

Island čaká na silný výbuch sopky, ktorá spala 800 rokov. Čo to znamená pre krajinu či leteckú dopravu?

Ľudia na svahoch Fagradalsfjall, ktorí sledujú erupciu vrcholu Geldingadalir v roku 2021. Zdroj - Wikipedia/Berserkur (CC BY-SA 4.0)
Ľudia na svahoch Fagradalsfjall, ktorí sledujú erupciu vrcholu Geldingadalir v roku 2021. Zdroj – Wikipedia/Berserkur (CC BY-SA 4.0)

Odborníci predpokladajú, že môže ísť o začiatok nového cyklu silnej vulkanickej aktivity.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za jednu z výhod života na Islande sa dá považovať nádherná príroda s dramatickými sopečnými pohoriami. Za jednu z nevýhod to, že ide o krajinu s najväčším počtom aktívnych sopečných systémov v Európe.

Dokopy ich je 33 a k erupcii sopky tu dochádza v priemere každých päť rokov.

Už od konca októbra sa krajina pripravuje na výbuch vo vulkanickom poli sopky Fagradalsfjall, ktorá leží len približne štvrťhodinu autom od hlavného mesta Reykjavík, v ktorom žijú dve tretiny Islanďanov. Približne rovnako vzdialené, len opačným smerom je medzinárodné letisko Keflavík, ktorým prejde viac ako 90 percent leteckej dopravy v krajine.

Podľa Islandského meteorologického úradu zaznamenali prístroje v regióne za posledné dni 1500 až 1800 malých zemetrasení denne. Na zemskom povrchu v okolí sopky sa už objavili aj prvé trhliny – zatiaľ bez lávy.

30 minút pred výbuchom

Islandský meteorologický úrad tento týždeň informoval, že magma je zrejme veľmi blízko k zemskému povrchu a výbuch môže nastať prakticky kedykoľvek. Presnejšie miesto a čas erupcie budú odborníci pravdepodobne vedieť určiť iba s polhodinovým predstihom.

„Seizmická aktivita sa mierne zmenšila, ale pôda na severozápad od mesta stále stúpa. Očakávame teda erupciu, ale nepoznáme jej miesto ani čas,“ povedal pre Independent Jon Baglundsson, hovorca Islandskej asociácie pátrania a záchrany.

Situáciu na sopke Fagradalsfjall môžete sledovať naživo. Zdroj – Live from Iceland – Webcams around Iceland

Okolo neďalekej geotermálnej elektrárne Svartsengi preto úrady vybudovali provizórny ochranný múr a evakuovali dedinu Grindavík s takmer 4000 obyvateľmi, ktorá leží pod sopkou. Ľudí momentálne každý deň púšťajú späť do oblasti po malých skupinách, aby si z domov zobrali ďalšie cennosti.

„Väčšinou sa vracajú po fotky detí a vnúčat na externých diskoch alebo na čomkoľvek, kam si dnes ľudia ukladajú spomienky,“ uviedol Baglundsson. Podľa islandských úradov je možné, že sa do svojich domovov nebudú môcť vrátiť aj niekoľko mesiacov.

„Momentálne sa už len čaká na to, čo sa stane,“ hovorí geológ Ján Madarás, ktorý je riaditeľom Ústavu vied o Zemi SAV a venuje sa aj vulkanológii. „Do výbuchu môžu byť hodiny, dni, ale je aj šanca, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie