Denník N

Odvolávanie Šutaja Eštoka sa naťahuje, koalícia zopakovala nočný ťah opozície s jednoduchou obštrukciou

Matúš Šutaj Eštok a Robert Fico. Foto N - Tomáš Benedikovič
Matúš Šutaj Eštok a Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Parlament bude hlasovať o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka až na budúci týždeň. Rozhodla o tom najprv vo štvrtok večer opozícia a po nej v piatok na obed vládna koalícia jednoduchou obštrukciou, na ktorú využili nejasne napísaný rokovací poriadok parlamentu.

Stačilo, ak vo štvrtok neskoro večer v rokovacej sále nebol navrhovateľ odvolávania predseda PS Michal Šimečka a po ňom v piatok na obed spravodajca návrhu, ktorým bol zasa poslanec Smeru Tibor Gašpar. A zároveň sa v sále nenachádzali ani ich náhradníci – teda spolunavrhovatelia či ďalší možní spravodajcovia, ktorí sa určia pri začiatku rokovania o danom bode.

Opozícia vo štvrtok večer zablokovala schôdzu o odvolávaní Šutaja Eštoka, pretože sa jej nepáčilo, že koalícia ovládla úvod schôdze a opozičných poslancov chcela pustiť k slovu až v noci zo štvrtka na piatok. Koalícia zasa nechcela v piatok rokovať dlhšie ako do 12.00 h.

Predseda klubu PS Martin Dubéci, ktorý vo štvrtok podal procedurálny návrh, ktorým de facto zablokoval nočné rokovanie, si myslí, že by takéto obštrukcie nemali byť bežnou praxou a že ide o „hraničné riešenie“.

Pokus o celonočné rokovanie parlamentu prebehol podľa neho „natvrdo“ bez konzultácie grémia, teda stretnutia vedenia parlamentu a poslaneckých klubov. „Tlačíme na to, aby sa rokovalo v štandardných hodinách,“ hovorí Dubéci.

PS sa inšpirovalo Smerom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie