Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: „Alternatívne“ médiá pracujú pre koalíciu, a to už aj oficiálne

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň, v dnešnom MediaBrífingu nájdete:

  • „alternatívni“ novinári pracujú pre koaličných politikov;
  • americká žaloba ukazuje, ako Instagram škodí deťom;
  • výber ďalších dôležitých správ o médiách a internete.
Miriam Šramová robí rozhovor s poslancom Ivanom Ševčíkom, dnes je jeho asistentka. Reprofoto – YouTube

„Strážne psy demokracie – to si človek predstaví nejakého vlčiaka, ale ja mám skôr pocit, že médiá sú také čivavky,“ povedala pred vyše polrokom na diskusii v Košiciach redaktorka Miriam Šramová, ktorá robieva priateľské rozhovory s politikmi Smeru, Hlasu, SNS a Republiky.

Od minulého týždňa je Šramová asistentkou poslanca Ivana Ševčíka, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke SNS.

Diváci na to neboli upozornení, Šramová v tom nevidí problém a ďalej robí servilné rozhovory s koaličnými politikmi.

„Zaujatosť či konflikt záujmov nevnímam,“ uviedla pre Aktuality.

Šramová nie je jediná. Viacerí predstavitelia takzvanej alternatívnej mediálnej scény sa po voľbách dostali do politiky, pracujú pre politikov, alebo už ani neskrývajú, že sú provládnymi a propagandistickými kanálmi.

Viac informácií: Šramová bude ako poslanecká asistentka zarábať 1500 eur mesačne. Pre Aktuality povedala, že so Ševčíkom sa spoznala z predchádzajúcich rozhovorov, do ktorých ho oslovila ako respondenta. „Oslovil ma, ponuku som prijala,“ povedala. „Ponuku vnímam ako vyústenie mojej práce redaktorky.“ Zmluvu podpísala 15. novembra.

  • Tento týždeň Šramová zverejnila rozhovor s poslancom Romanom Michelkom (kandidoval za SNS). Bavili sa spolu najmä o médiách a Michelko jej vysvetľoval, že s niektorými novinármi sa dá baviť, ale niektorí sú „buď PR agentúry alebo vyložene provokatéri“.
  • Šramová si v rozhovore posťažovala, že RTVS nedáva po voľbách dostatočný priestor vládnym politikom. „Ja mám pocit, že 75 percent sú tam opoziční ľudia, 25 percent koaliční,“ povedala.
  • S výberom respondentov má pritom problém práve Šramová. Od začiatku augusta do 22. novembra zverejnila na YouTube takmer 90 videí. V nich vyše 40 percent respondentov boli politici Smeru, Hlasu a SNS. Viac ako tretinu tvorili nepolitici – sudcovia, právnici či komentátori – všetci kritickí voči opozícii a podporujúci politiku novej vlády. Len 3 percentá hostí tvorili členovia dnešnej opozície.
Graf – N

„Umožňujem mojim respondentom vyjadriť ich názory, ktoré nekomentujem, necenzurujem, nehodnotím,“ obhajuje sa Šramová a nevidí problém v tom, že je súčasne politickou novinárkou aj asistentkou politika.

Niečo také je pritom v rozpore s Etickým kódexom novinára, podľa ktorého majú byť novinári nestranní a vyvážení, musia verejnosť informovať o svojich konfliktoch záujmov a nesmú sa politicky angažovať, ak by to spochybnilo ich objektivitu.

Šramová na otázky Denníka N neodpovedala.

Slovenské provládne noviny: S dodržiavaním novinárskej etiky majú dlhodobo problém aj Slovenské národné noviny. Dvojtýždenník financovaný z verejných zdrojov vo svojich článkoch

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hoaxy a propaganda

Médiá

Mediabriefing logoMediaBrífing

Komentáre

Teraz najčítanejšie