Denník N

Použitie interrupčnej tabletky čaká na Dolinkovej podpis. Pred voľbami s tým nemala problém, teraz to podľa nej nehorí

Foto - TASR
Foto – TASR

Počet interrupcií na Slovensku od 90. rokov výrazne klesá. Každá desiata je zo zdravotných dôvodov. Odborníci dlhodobo volajú po zavedení interrupčnej tabletky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovensko je jednou z posledných krajín Európskej únie, kde sa pri interrupciách nepoužívajú tabletky. Môžu sa vykonávať len chirurgickým zákrokom, ktorý je omnoho rizikovejší a robí sa v anestézii.

Okrem Slovenska sa tabletky nevyužívajú už len na Cypre, v Maďarsku, Poľsku, Litve a na Malte.

Odborníci dlhodobo volajú po tom, aby sa umelé prerušenie tehotenstva mohlo robiť čo najšetrnejšie k žene a jej zdraviu.

Ako je nastavený zákon o interrupciách dnes

Na Slovensku sa interrupcie vykonávajú do 12. týždňa tehotenstva. Žena nemusí uviesť dôvod svojho rozhodnutia. Umelé ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov možno vykonať aj po 12. týždni tehotenstva. Ide o prípady, keď je ohrozený život ženy, plod nie je schopný života alebo je ťažko poškodený. V takýchto prípadoch nie je interrupcia časovo ohraničená. Ak sa preukáže závažná genetická porucha plodu, interrupciu možno vykonať do 24. týždňa tehotenstva.

Chýba len Dolinkovej podpis

Na to, aby sa tabletka mohla začať používať, je potrebný podpis ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas). Ministerstvo Denníku N potvrdilo, že komisia na rezorte prerokovala štandard, ktorý hovorí, že by sa na interrupciu mohla použiť tabletka. Ministerke odporučila

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie