Denník N

Fico v Prahe: vítali ho aj protestujúci s ukrajinskými vlajkami, návšteva sa mohla skončiť škandálom, píšu v Česku

Slovenský premiér Fico a český premiér Fiala. Foto - TASR
Slovenský premiér Fico a český premiér Fiala. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Premiéra Roberta Fica (Smer) na prvej zahraničnej návšteve v piatok v Česku prijali najvyšší ústavní činitelia, čakali však naňho aj desiatky protestujúcich s heslami ako „Choď domov do Ruska“.

Plánovanie cesty Fica podľa českých médií sprevádzali nedorozumenia. Portál Novinky napísal, že český prezident Petr Pavel do poslednej chvíle zvažoval, či sa so slovenským premiérom stretne. Napokon ho presvedčila prezidentka Zuzana Čaputová – dobré vzťahy Česka a Slovenska sú stále považované za takú dôležitú hodnotu, že osobné preferencie idú bokom.

Po stretnutí s Ficom na Pražskom hrade český prezident skonštatoval: „Dobré vzťahy medzi našimi krajinami sú absolútnou prioritou a predvolebná rétorika už nemôže vstupovať do súčasnej spolupráce.“

Aj Fico počas celého dňa opakoval, že Slovensko a Česko majú výnimočné vzťahy. V piatok sa však prejavilo aj to, že reprezentácie oboch štátov majú rozdielne názory na kľúčovú tému európskej politiky – na to, ako podporovať Ukrajinu.

Ako Fico zaskočil českých novinárov

V Česku sa slovenský premiér na tlačovej konferencii po rokovaní s českým premiérom Petrom Fialom nevyhol ani otázke o „nepriateľských médiách“. Tak označuje televíziu Markíza, Denník N, denník SME a portál Aktuality. Fico povedal, že na prerušenie komunikácie s vybranými médiami má právo a „hlavné slovenské médiá“ šíria dezinformácie.

„Bolo vidieť, že mu to nebolo dvakrát príjemné,“ okomentoval to reportér Filip Harzer z portálu Seznam Zprávy, ktorý o Ficovej návšteve informoval. Reportér tvrdí, že Fico zaskočil českých novinárov tým, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Petr Fiala

Robert Fico

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie