Denník N

Netradičný xenofób, ktorý si vyskúšal život v kibuci. Kto je radikál Geert Wilders? (profil týždňa)

Geert Wilders. Ilustrácia - MidJourney
Geert Wilders. Ilustrácia – MidJourney

Wildersa berú ako spojenca Viktora Orbána aj Roberta Fica. Môže sa to však obrátiť proti nim – víťaz holandských volieb chce vyhnať z krajiny aj európskych prisťahovalcov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na prvý pohľad pôsobí medzi západnými politikmi výstredne.

Jeho účes pripomína parochňu z 18. storočia, má rád silné reči, v ktorých prirovnáva islam k nacizmu, a moslimský Korán by zakázal rovnako ako Hitlerov spis Mein Kampf.

Geert Wilders však už týždeň nie je izolovaným krajne pravicovým politikom, ktorého nechceli pustiť do politického mainstreamu. Ako s vplyvným politikom s ním po minulotýždňových parlamentných voľbách musia rátať nielen v Holandsku, ale aj v celej Európskej únii.

Bude rozdávať karty?

Holandsko patrí spoločne s Belgickom, Luxemburskom, Francúzskom, Talianskom a vtedajším západným Nemeckom k takzvanej hlavnej zakladajúcej šestke európskeho projektu. Aj preto vývoj v krajine pozorne sledujú nielen domáci pozorovatelia. A zaujímať by mal aj nás na Slovensku.

To, či krajný pravičiar Wilders nakoniec zostaví vládu, ešte nie je úplne jasné. Pomerne presvedčivé víťazstvo jeho Strany za slobodu ho však na to predurčuje.

V západných médiách jeho úspech mnohých zaskočil a vyvolal ďalšie obavy z nástupu krajne pravicových síl. V európskych podmienkach sa Wilders prirovnáva k 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Migrácia

Profil týždňa

Robert Fico

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie