Denník N

High 5ive: Zrecykloval výtlačky Da Vinciho kódu na Orwella. O knihách, ktoré pretrvajú

Foto - Alun Callender
Foto – Alun Callender

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Pred pár rokmi pobavila internet fotka kopy výtlačkov románu Da Vinciho kód od Dana Browna. Charitný obchod chcel svojich darcov upozorniť na to, že tohto artiklu má dostatok a nebude ho vedieť predať. Všimol si to umelec  David Shrigley a dostal nápad. Koľko exemplárov tohto niekdajšieho bestselleru sa musí všade povaľovať?

Shrigleymu sa podarilo nájsť a skúpiť 6000 výtlačkov. Knihy putovali do recyklácie a umelec z nich dal vytlačiť nový náklad románu 1984 od Georgea Orwella. Prvé exempláre – ako umelecké diela – išli do predaja za zhruba 500 libier. Veľa? My si zadarmo odnesme poznanie, že niektoré knihy si chcú ľudia ponechať a iné nie.

*

Alžírsky fotograf Lazhar Mansouri (1932 – 1985) urobil vo svojom ateliéri v rokoch 1950 až 1980 vyše stotisíc fotiek. Pred objektív sa mu postavila celá plejáda ľudí z jeho domáceho mesta Aïn Beïda v severnom Alžírsku. Už samotným množstvom vyhotovených záberov sa jeho fotografovanie stalo archívom lokálneho života.

Ale prizrime sa bližšie. To, čo je bežne len strojeným zachytením podobizne, je u Mansouriho doplnené gýčovými rekvizitami. Uprostred nich zaznievajú osobnosti, ktoré sa tvária suverénne, cool či nebezpečne. Špeciálnou kategóriou sú berberské ženy s tradične potetovanými tvárami. U nich išlo často o jedinú fotografiu v živote.

*

Mesto Tenochtitlan bolo od 14. do začiatku 16. storočia hlavným sídlom Aztéckej ríše. Rozkladalo sa na viacerých ostrovoch na jazere Texcoco. Žilo v ňom vyše stotisíc obyvateľov, čím sa Tenochtitlan vtedy radil medzi najväčšie mestá na svete. To platilo až dovtedy, kým neprišli „objavitelia“ zo Španielska, ktorí všetko zničili.

Dnes stojí na tomto mieste hlavné mesto Mexika. Z pôvodného osídlenia ostali v historickej časti len ruiny pod ochranou Unesca. Ako to však v pôvodnom veľkomeste vyzeralo? Teraz to môžete vidieť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie