Denník N

Problémom Európy je, že je príliš atraktívna

Preplnená loď, ktorá sa potopila pri Grécku. Foto - TASR/AP
Preplnená loď, ktorá sa potopila pri Grécku. Foto – TASR/AP

Ak sa európskym vládam nepodarí sprostredkovať voličom pocit, že migrácia je pod kontrolou, v júnových voľbách do Európskeho parlamentu sa môže EÚ výrazne prikloniť k neliberálnej pravici.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je profesor európskych štúdií na Oxfordskej univerzite

Hrozí, že európska mäkká sila, ktorú Joseph Nye z Harvardu definuje ako silu príťažlivosti, podkope samu seba. Nedávny celosvetový prieskum verejnej mienky opäť potvrdil, že Európa jej má veľa. Ak sa spýtate ľudí v takých rôznorodých krajinách ako Turecko, Saudská Arábia, Južná Kórea, Južná Afrika a Brazília, kde by chceli žiť, ak nie vo vlastnej krajine, väčšina z nich si vyberie Spojené štáty alebo Európu. Naproti tomu v Číne alebo v Rusku nechce žiť z opýtaných takmer nikto.

2023 ako 2015

A práve tu je problém. Európa je taká atraktívna, že by sa sem chceli presťahovať milióny ľudí. Státisíce ročne sa o to aj skutočne pokúsia, riskujúc svoj život na chatrných lodiach v Stredozemnom mori alebo na iných nebezpečných cestách. „Európa alebo smrť,“ povedal jeden z nich. Strach z nekontrolovanej masovej migrácie však ženie európskych voličov ku xenofóbnym populistickým stranám, ktoré to nielen využívajú, ale aj aktívne vyvolávajú civilizačnú paniku.

Rok 2023 čoraz viac vyzerá ako nový rok 2015. Utečenecká kríza, ktorá sa v tom roku začala, jednoznačne zvýšila podporu pre Alternatívu pre Nemecko (AfD) a rakúsku Stranu slobody (FPÖ) – nehovoriac o brexite. Teraz AfD opäť výrazne boduje, dokonca aj v prosperujúcich západonemeckých regiónoch, ako sú Bavorsko a Hesensko. FPÖ je dokonca na čele prieskumov. Tento týždeň zaznamenala protiislamská populistická Strana slobody Geerta Wildersa šokujúci úspech v parlamentných voľbách v Holandsku. No a v júni budúceho roka nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu.

V reakcii na to už aj strany hlavného prúdu obhajujú čoraz tvrdšie opatrenia na kontrolu nelegálneho prisťahovalectva. Jeden európsky predseda vlády mi nedávno povedal, že si myslí, že Európa musí urobiť „niečo poburujúce“, aby tento problém vyriešila. Bol som v pokušení odpovedať: „Ešte to nespravila? Nie je poburujúce, že grécka pobrežná stráž bola obvinená z toho, že zatláča lode s utečencami v rozpore so zavedenou zásadou ich nenavracania? Nie je poburujúce, že sa EÚ podieľala na tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Migrácia

Komentáre

Teraz najčítanejšie