Denník N

Miliarda dolárov. Plátno, olej, Abramovič

Pozícia Romana Abramoviča v Chelsea bola po Putinovej invázii neudržateľná. Foto - TASR/AP
Pozícia Romana Abramoviča v Chelsea bola po Putinovej invázii neudržateľná. Foto – TASR/AP

Väčšina ľudí pozná ruského oligarchu ako (bývalého) majiteľa anglického futbalového klubu Chelsea. Málokto však vie, že je aj vlastníkom jednej z najväčších umeleckých zbierok na svete.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Spoluautorom textu je Rob Davies z denníka The Guardian

Zakladatelia moskovského Múzea súčasného umenia Garage, oligarcha Roman Abramovič a jeho bývalá manželka Daria Žukova, sú zberatelia a milovníci maliarskeho umenia. Sú to osobnosti, dobre známe na trhu s umením, ale o ich zbierke máme len útržkovité údaje. Pri štúdiu uniknutých spisov cyperskej firmy MeritServus našiel portál Important Stories spolu s denníkom The Guardian a niekoľkými ďalšími medzinárodnými periodikami súpis zbierky a jej vlastníckej štruktúry. Ku koncu roka 2018 zbierka obsahovala najmenej 369 umeleckých diel v celkovej hodnote 962 miliónov dolárov, čo je suma, na akú zbierku ocenili Abramovičovi manažéri. Zoznam zahŕňa desiatky majstrovských diel od Francisa Bacona, Pabla Picassa, Luciena Freuda, Alberta Giacomettiho, Clauda Moneta, Reného Magritta a ďalších.

O niektorých z týchto diel sa vedelo, že ich kúpil Abramovič. V tlači sa napríklad v roku 2008 písalo o jeho kúpe Triptychu Francisa Bacona – najdrahšieho predmetu v zbierke, ktorý stál 86,3 milióna dolárov. Osud mnohých obrazov z tejto zbierky však zostával dlhé roky záhadou. O obraze Kazimira Maleviča Suprematistická kompozícia (1919 – 1920) sa vedelo len toľko, že v roku 2000 ho dedičia umelca dali do dražby, kde sa predal za 17 miliónov dolárov. Meno kupujúceho nebolo zverejnené. Zo spisov MeritServus vyplýva, že v roku 2013 obraz patril Abramovičovi.

Abramovičova zbierka je registrovaná na spoločnosť Seline-Invest, ktorá bola založená na Britských Panenských ostrovoch a potom sa presťahovala na ostrov Jersey. Túto spoločnosť zase kontroluje cyperský trust Ermis Trust Settlement, ktorý bol založený ešte v roku 2010, keď bol jeho jediným majiteľom sám Abramovič.

Začiatkom roka 2021, po rozvode Abramoviča a Žukovovej,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie