Denník N

Svokrovci nám dávajú peniaze pri každej príležitosti a mňa to už uráža. Môžem ich najbližší dar odmietnuť?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Rodičia môjho manžela sú dobrí ľudia, a hoci sa v mnohom názorovo nezhodneme, myslím, že máme celkom pekný vzťah. Bývajú v inom meste, tak sa vídame málo. Čo ma ale na ich správaní trápi, je to, ako nám prejavujú svoju náklonnosť alebo lásku, a to cez peniaze. Hoci som momentálne na materskej dovolenke, vieme s peniazmi hospodáriť a finančnú pomoc teraz nepotrebujeme. Veľmi si vážim, že nám pomohli pri kúpe bytu, ale teraz nám dávajú peniaze pri každej príležitosti, a to podľa mňa aj v prehnanej výške. 

Keď sme nedávno slávili rodinnú udalosť, dostali sme od každého príspevok, ale oni nám i tak museli dať ešte špeciálnu obálku, dokonca mne osobne dali peniaze na niečo, čo ani nechcem a nepotrebujem. Snažila som sa im to aj vysvetliť a teraz neviem, čo mám s tými peniazmi robiť. Rovnako keď sa nedávno rodina skladala na darček na dcérine narodeniny, každý dal primeranú čiastku, len oni nám dali päťkrát toľko. Na rodinnej oslave sa sťažovali, že všetko jedlo sme zabezpečili sami, veď aj oni mohli niečo kúpiť. Pritom my sme ich pozvali a nemali sme problém všetko zabezpečiť sami. 

Môj manžel to nedávno pekne vystihol, keď povedal, že oni nevedia prijímať, ale len dávať. Viem, že niektorí ľudia nevedia inak prejaviť náklonnosť a lásku ako len materiálne a cez peniaze. Mne to však začína veľmi prekážať a v niektorých situáciách ma to aj uráža. Vždy keď sme v reštaurácii, aj keď povieme, že pozývame tentokrát my, ani neviem kedy a obed je už zaplatený. Mňa to osobne naozaj už uráža. Viem, že chcú mať pocit, že nám stále vedia nejako pomôcť. Je v poriadku, keď nás vždy nabalia košíkmi zeleniny zo záhrady a zaváranín (hoci aj to korigujeme), ale peniaze sú podľa mňa príliš. 

Často sme ich volali, nech prídu a vezmú dcéru na ihrisko. Nebývajú až tak ďaleko a sú už na dôchodku. Mám pocit, že nechápu, že nám by viac pomohlo, keby trávili čas so svojou vnučkou, ako tie peniaze, čo nám stále dávajú. Dá sa s tým niečo robiť? Môžem najbližšie peňažný dar odmietnuť? 

Marianna, 33 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milá Marianna,

v prvom rade sa mi žiada napísať, že najbližšie alebo aj kedykoľvek potom môžete akýkoľvek dar odmietnuť. Teda na tejto úrovni je riešenie pomerne jednoduché. Čo zrejme bude zložitejšie, je to, čo potom nastane. Z môjho pohľadu sa dá predpokladať, že takéto odmietnutie bude viesť ku konfliktu. To, samozrejme, nemá byť dôvod, aby ste svoje rozhodnutie neprijať dar menili. Ide skôr o to, aby ste na to boli pripravená.

Je pravdepodobné, že váš manžel dobre pozná svojich rodičov a jeho konštatovanie, že nevedia prijímať, by sa zrejme dalo rozšíriť nielen na prijímanie darov, ale aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Rodičovstvo

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie