Denník N

Ľudia, spamätajte sa. Keď budete len povrchne reagovať, tak nás to zomelie, vraví kňaz Halík

Foto Deník N - Gabriel Kuchta
Foto Deník N – Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Určitá podoba cirkvi už neponúka žiadnu pozitívnu víziu, a preto sa púšťa do rôznych kultúrnych bojov, hovorí český katolícky kňaz Tomáš Halík.

Prístup k rozvedeným, na ktorom cirkev dlho bazírovala a mnohí dodnes bazírujú, je podľa neho nekresťanský a neľudský. „Rozlišujme, že sú ľudia, ktorí sa naozaj zachovali v manželstve nezodpovedne, ale aj tým treba dať druhú šancu. O to viac tým, ktorí boli obeťou nezodpovednosti svojho partnera,“ vraví v rozhovore.

Naposledy sme spolu robili rozhovor v máji 2022. Vtedy sme hovorili hlavne o vojne na Ukrajine a povedali ste mi, že správy sledujete dennodenne, ale veľmi vás to vyčerpáva a prežívate to ťažko. Napriek tomu ste nedokázali správy nesledovať. Zvykne si na to človek?

Vôbec som si na to nezvykol. Správy sledujem denne. Chápem to tak, že skutočne prebieha tretia svetová vojna, ako o tom hovorí pápež František. Dlho prebiehala v hybridnej forme, teraz sa otvoril ešte druhý front v Izraeli. Najmä Ukrajinu sledujem naozaj denne a veľmi ma to skľučuje. Obávam sa, že konflikt v Izraeli oslabí podporu Ukrajiny. Teraz to vidím veľmi pesimisticky.

Dlhé roky sa venujete medzináboženskému dialógu. Keď Hamas zaútočil na Izrael, museli ste zrazu cítiť márnosť.

Samozrejme, to je šialená udalosť. A neospravedlniteľná. Na druhej strane, bol som sedemkrát v Izraeli, hovoril som s mnohými Izraelčanmi aj Palestínčanmi a vidím, že tá situácia nie je čiernobiela. A že na tom, čo sa tam stalo, má veľký podiel viny Netanjahuova politika.

Takže sa trochu s rozpakmi pozerám na úplne jednoznačnú podporu Izraela zo strany českého štátu. Som v rozpakoch aj z toho, že sme v OSN hlasovali tak, ako sme hlasovali. Nie je možné ospravedlniť terorizmus a chápem, že sa Izrael musí brániť. A nie som vojenský expert, aby som povedal, či je odpoveď Izraela adekvátna, alebo už prerastá do niečoho, čo sa môže vnímať ako pokus o genocídu Palestínčanov.

No v dohľadnom čase ani nevidím riešenie, pretože to vťahuje do konfliktu celý arabský svet. V pozadí je, samozrejme, Putin, ktorý sa z toho raduje. Asi by bolo zaujímavé preskúmať aj linky, ktoré viedli z Ruska do Hamasu. Skutočne to vidím ako otvorenie druhého frontu tretej svetovej vojny, ktorá bude mať zároveň neblahý vplyv na nutnú vojenskú podporu Ukrajiny Západom. Keby sa ustúpilo Rusku, vzrastú jeho imperiálne chúťky a skôr či neskôr napadne ďalšie krajiny.

Dá sa čiernobielosť tej diskusie aspoň čiastočne znížiť? Kto sa dnes zastane Palestínčanov, je vnímaný ako zástanca Hamasu.

Bohužiaľ, u nás je tá debata veľmi emocionálna, skratkovitá. Aj mňa desí podpora Palestíny bez jasného dištancovania sa od Hamasu. Je to celosvetový fenomén, že ľavicová mládež jednoznačne podporuje Palestínu. Keby títo ľudia, ktorí sa hlásia k liberálnym hodnotám, mali žiť pod vládou islamských radikálov, asi by boli veľmi zaskočení.

Čím to je, že títo mladí inklinujú k Palestíne?

Túto otázku si kladiem často. Zdá sa mi, že veľa mladých ľudí má pocit, že ich neberú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi

Duševné zdravie

Izraelsko-palestínsky konflikt

Pápež František

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie