Denník N

Ráno s NHL: Martina Pospíšila som zažil slabého a psychicky vyčerpaného. Teraz je vyspelý a silný, hovorí fyzioterapeut

Foto - klinika ReFit
Foto – klinika ReFit

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobré ráno,

Martin Pospíšil je už za dôležitou hranicou – v tejto sezóne sa dostal cez hranicu desiatich zápasov, a tak ho Calgary nemôže jednoducho poslať na farmu. Zdá sa, že v NHL sa udomácňuje, čo je obrovský rozdiel oproti trápeniu, ktoré zažíval v posledných rokoch.

„Po zraneniach bol slabý, psychicky vyčerpaný,“ hovorí Ján Strigáč, ktorý sa o Pospíšila staral v Bratislave počas letnej prípravy.

„Vie nadpriemerne zrýchliť, musí však vedieť vnímať svoje telo. A robiť všetko s prehľadom a rozumom,“ odkazuje hráčovi Calgary.

Pospíšil v nočnom zápase proti Vancouveru nebodoval, jeho spoluhráč Adam Ružička asistoval. Zo zvyšných Slovákov nebodoval nikto.

Ráno s NHL je článok, v ktorom sa pravidelne venujeme témam z najlepšej hokejovej ligy na svete a prinášame krátky súhrn nočného diania.


Martin Pospíšil hrá vo svojej nováčikovskej sezóne v NHL štýlom, ktorý sa páči trénerom aj fanúšikom Calgary, ale nemajú ho zaň radi súperovi hráči. Zvlášť, pokiaľ ide o ich najväčšie hviezdy.

Keď napríklad vo svojom šiestom zápase kariéry, v novembri proti Vancouveru, tvrdo narazil kapitána a lídra Canucks Quinna Hughesa, vyslúžil si hnev jeho spoluhráčov Phillipa Di Giuseppeho a Filipa Hronka.

Nepáčilo sa im, čo si na jedného z kandidátov na zisk Norrisovej trofeje dovoľuje hráč, o ktorom nikdy nepočuli.

Pospíšil by sa za to pred piatimi rokmi, keď v juniorskej lige United States Hockey League (USHL) v 93 zápasoch nazbieral až 371 trestných minút, s radosťou pobil s jedným z nich – ak nie s oboma. Lenže poučený piatimi otrasmi mozgu sa 24-ročný útočník rozhodol radšej iba zovrieť Hronka a pevne ho držať. Jeho tím navyše viedol 2:1.

„Ak je to takáto situácia, nie je dôvod sa biť,“ vravel Pospíšil. Calgary o necelú minútu zvýšilo na 3:1 a celý zápas potom vyhralo 5:2. „Ale keby napríklad niekto udrel [spoluhráčov] Kadriho alebo Zaryho, alebo keby to bol nejaký špinavý, nečistý hit, tak by som sa zaňho postavil a pobil sa. Len sa snažím byť múdrejší.“

To bol aj hlavný odkaz nášho nedávneho rozhovoru s ním – že sa snaží hrať teraz rozumnejšie.

Zvolenčan má po povolaní z farmy za sebou medzičasom už veľmi dôležitú métu – 10 odohraných zápasov. Ak by ho totiž Calgary teraz chcelo poslať naspäť do AHL, musel by prejsť waiver listinou, odkiaľ by ho za 24 hodín mohol získať ktorýkoľvek zo zvyšných 31 klubov v NHL.

Taká situácia však teraz nehrozí a jeho nováčikovská sezóna v najlepšej lige sveta sa môže pokojne natiahnuť až do jari. V doterajších 14 zápasoch nielenže získal 5 bodov (3+2), ale zaujal najmä skvelou celoplošnou hrou. Boduje, dobiedza v bránkovisku, rozdáva bodyčeky a forčekuje.

Bol slabší, psychicky vyčerpaný

Fyzioterapeut Ján Strigáč začal spolupracovať s Pospíšilom v čase, keď bol slovenský útočník vo výrazne odlišnom zdravotnom stave aj rozpoložení. Stretli sa v máji 2021, keď mal po operácii ramenného kĺbu a úraze kolena.

„Keď prišiel k nám na kliniku po prvý raz, zdal sa mi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Martin Pospíšil

NHL

Radíme športovcom

Ráno s NHL

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie