Denník N

Verstappenov rekordný triumf ukončil jednu z najdominantnejších sezón v histórii

Max Verstappen z Red Bullu. Foto - TASR/AP
Max Verstappen z Red Bullu. Foto – TASR/AP

Max Verstappen z tímu Red Bull zvíťazil v nedeľňajšej Veľkej cene Abú Zabí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Piloti a tímy F1 nalietali v tomto roku viac ako 180-tisíc kilometrov a v lietadlách strávili zhruba desať a pol dňa. Formula 1 zakončila svoju 74. sezónu, ktorá sa do histórie zapísala ako jedna z najjednoznačnejších v prospech majstra sveta. Podľa viacerých štatistík bola najdominantnejšou vôbec.

Skončená edícia bola prvou od roku 2005, v ktorej nevyhral britský pilot. Zároveň bola prvou od roku 1952, v ktorej nezaznela britská hymna – či už na počesť víťazného jazdca, alebo víťazného tímu. Naposledy sa to stalo ešte pred 71 rokmi, keď vyhrali všetky preteky piloti Ferrari. Okrem Alberta Ascariho, ktorý sa radoval šesťkrát, pridal dva triumfy jeho kolega Piero Taruffi.

Vzhľadom na neuveriteľnú prevahu Red Bullu, ktorá prekonala aj dominanciu Mercedesu z posledných rokov, sme počas niekoľkých posledných veľkých cien sledovali najmä súboje o čiastkové úspechy.

V tomto texte sa dozviete:

  • že máme za sebou zrejme najdominantnejšiu sezónu F1;
  • ako si Mercedes udržal druhé miesto;
  • že finále malo výraznú japonskú stopu;
  • že piloti a tímy už myslia na sezónu 2024.

Iba raz sa nedostal na pódium

Max Verstappen svoj tretí majstrovský titul vyhral s obrovským 290-bodovým náskokom pred tímovým kolegom Sergiom Pérezom.

Ale čo je ešte zaujímavejšie, Red Bull by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Formula 1

Motorizmus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie