Denník N

Život v Holandsku bude pokračovať ako zvyčajne, skutočnú cenu zaplatí Ukrajina

Geert Wilders. Foto - TASR/AP
Geert Wilders. Foto – TASR/AP

Rusku a Bielorusku ide o to, aby susedné krajiny vyzerali kruto a pokrytecky, keď odmietajú ľudí žiadajúcich o azyl.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Keď Kremeľ naposledy zaútočil na Fínsko, použil tanky a bojové lietadlá. O osemdesiat rokov mu stačí len minibus. Práve v ňom nechali ruské úrady odviezť 55 žiadateľov o azyl z už uzavretého hraničného priechodu Salla na posledný zostávajúci otvorený kontrolný bod v Lotte na ďalekom severe neďaleko Murmanska.

Tie obrázky sú srdcervúce: zúfalí ľudia zo Somálska, z Iraku a zo Sýrie stoja v mínusových teplotách len pár stoviek metrov od jednej z najbezpečnejších a najlepšie spravovaných krajín na svete. Zápletka je však cynická. Rusko (a jeho satrapia Bielorusko) ich využíva ako ľudských pešiakov v geopolitickej hre, ktorú roky hrali proti Fínsku, Nórsku, pobaltským štátom i Poľsku.

V prvom rade ide o to, aby tieto krajiny vyzerali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Migrácia

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie