Denník N

Čo treba splniť na eutanáziu v Holandsku? Koľko stojí, kto a ako ju vykonáva, vysvetľuje Božena Moeton-Schromová

Božena Moeton-Schromová. Foto - archív B. M. Sch.
Božena Moeton-Schromová. Foto – archív B. M. Sch.

Holanďana, ktorý má zdravotné poistenie, to stojí 75 eur za návštevu lekára, ktorý príde k nemu domov a uspí ho. Všetko ostatné hradí poisťovňa, hovorí 72-ročná Slovenka, ktorá žije v Holandsku 43 rokov. Hoci je zdravá a neberie žiadne lieky, aj ona sama si už stanovila podmienky, za ktorých na nej majú vykonať eutanáziu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Božena Moeton-Schromová (1951) z Martina je vyštudovaná učiteľka. Od roku 1980 žije v holandskom Amsterdame.

Tento text je súčasťou seriálu rozhovorov na tému Eutanázia – áno či nie?. Ak máte k téme čo povedať, prípadne by ste k téme chceli poskytnúť rozhovor, napíšte, prosím, na [email protected].

Napísali ste mi, ako vás teší, že na Slovensku sa konečne aspoň trochu debatuje o legalizácii eutanázie. Prečo?

Lebo si myslím, že tým, čo je v Holandsku normálne od roku 2002, je načase zaoberať sa už aj na Slovensku. Veľmi sa teším, že ste tú tému vo vašom denníku otvorili a venujete sa jej z každej strany. Hnevá ma tiež, keď sa kritici vyhovárajú na možné zneužívanie eutanázie, lebo sa to nedeje. V Holandsku je možné dostať sa k nej až po splnení šiestich konkrétnych bodov.

Konkrétne?

Prvou podmienkou je, že pacient podáva žiadosť dobrovoľne, z jasných dôvodov, pričom ju dobre zvážil. Druhou podmienkou je beznádejné a neznesiteľné utrpenie, teda bez perspektívy zlepšenia, treťou edukácia pacienta o všetkých možnostiach, ktoré sú k dispozícii, vrátane možnej liečby či paliatívnej starostlivosti, štvrtou to, že neexistuje žiadne iné rozumné riešenie, piatou konzultácia lekárov a šiestou lekársky starostlivé a dôstojné vykonanie samotného úkonu eutanázie. Za vykonanie nepovolenej eutanázie hrozí trest dvanásť rokov. Práve neznalosť často generuje otázky, a tak som sa rozhodla prehovoriť, ako je to naozaj v krajine, kde je eutanázia legálna už viac ako 20 rokov.

Kazateľ Daniel Pastirčák spomínal, že v krajine, kde je eutanázia legálna už pár desaťročí, hrozí vznik nového spoločensko-kultúrneho povedomia. „Starí a ťažko chorí, ktorí sú bremenom pre rodinu, pričom štát na ich liečbu vynakladá nemalé prostriedky, budú mať pocit viny preto, že ešte žijú. Budú pociťovať morálnu povinnosť ukončiť život, ktorý je iba bremenom a nikomu už nič neprináša.“

Čítala som to a ako občan krajiny, kde je eutanázia legalizovaná 21 rokov, môžem potvrdiť, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Eutanázia – áno či nie?

Seriál rozhovorov Karola Sudora. Ak máte k téme čo povedať, napíšte, prosím, na [email protected].

Rozhovory

Zdravotníctvo

Slovensko, Svet, Zdravie

Teraz najčítanejšie