Denník N

Minister vnútra Šutaj Eštok koná rýchlo a rýchlo aj argumentuje. Čo mu už nevyšlo

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok počas nočnej akcie proti migrantom na slovensko-maďarskej hranici. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok počas nočnej akcie proti migrantom na slovensko-maďarskej hranici. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister vnútra podal trestné oznámenie a tvrdí, že ochranou vyšetrovateľov NAKA niekto prekročil svoje právomoci. V deviatich bodoch sme spísali, čo všetko už nesedí na slovách Matúša Šutaja Eštoka od volieb.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Každý, kto porušil zákon, bude za to niesť zodpovednosť,“ vyhlasuje minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Keď má povedať, či sa tento výrok vzťahuje aj naňho, tak odpovedá vyhýbavo.

Práve v týchto dňoch čelí odvolávaniu v parlamente – pre možné porušenie zákona.

Stal sa tak historicky prvým najrýchlejšie odvolávaným ministrom a zároveň aj prvým odvolávaným členom štvrtej vlády Roberta Fica (Smer).

Dôvodom boli rozhodnutia Šutaja Eštoka, ktoré urobil hneď po nástupe do úradu – odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý bol na odchode. Jeho viceprezidentov zbavil funkcií a policajtov Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu a jeho kolegov postavil mimo služby, hoci majú status chránených oznamovateľov.

Minister vnútra a generálny manažér strany Hlas od vzniku vlády veľa rozpráva o tom, že s ním neprišla pomsta a revanš a že koná vždy iba podľa zákona.

Minister sa rovnako rázne bráni ako koná, jeho argumenty však nie vždy sedia s realitou. Bližšie sme sa pozreli na to, čo minister hovoril, čo zrejme myslel a aké sú protiargumenty.

1. Ako sa už raz musel ospravedlniť

Začnime výrokom ministra vnútra, za ktorý sa už musel ospravedlniť. Aj ten súvisí s policajtmi postavenými mimo služby.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Matúš Šutaj Eštok

Úrad na ochranu whistleblowerov

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie