Denník N

Kto sú palestínski väzni, ktorých Izrael vymenil za rukojemníkov? Expert vysvetľuje, či sú hrozbou

Na snímke palestínski väzni prepustení Izraelom oslavujú s ľuďmi v meste al-Bíra. Foto: TASR/AP
Na snímke palestínski väzni prepustení Izraelom oslavujú s ľuďmi v meste al-Bíra. Foto: TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po viac ako šiestich týždňoch tvrdých bojov zostalo od piatkového rána v Pásme Gazy ticho.

Izrael a Hamas sa dohodli na štyroch dňoch pokoja zbraní, počas ktorých vymenili rukojemníkov Hamasu za palestínskych väzňov.

Takéto výmeny sú známe aj z minulosti, pričom Hamasu sa vždy podarilo vyjednať vysoké čísla. Napríklad v roku 2011 Izrael za jedného svojho vojaka Gil’ada Šalita prepustil tisíc väzňov.

Vtedy bol medzi nimi aj Muhammad Díf, líder ozbrojenej zložky Hamasu známej ako brigády Al-Kasám a jeden z hlavných strojcov teroristického útoku zo 7. októbra. Núka sa preto otázka: nie je prepúšťanie väzňov pre Izrael bezpečnostnou hrozbou?

„Sčasti určite áno,“ povedal Denníku N expert na Blízky východ z Masarykovej univerzity Josef Kraus a vysvetľuje, prečo neverí, že prestávka v bojoch povedie k dlhodobému mieru.

Ako prebiehali výmeny

Dohodu sprostredkoval Katar a Egypt. Zapájal sa aj americký prezident Joe Biden, pretože dohodu považoval za „jedinú realistickú cestu k zaisteniu viacdňovej humanitárnej prestávky v bojoch“.

Izrael totiž jasne povedal, že žiadny iný dôvod ho k prestávke nedonúti.

K prvému prelomu došlo 23. októbra, keď podľa informácií BBC Hamas prepustil dve americké rukojemníčky ako „pilotný projekt“. Minulý týždeň sformovali finálnu dohodu, podľa ktorej mal Hamas prepustiť 50 izraelských žien a detí na výmenu za 150 palestínskych väzňov, tiež žien a tínedžerov.

V prvý deň o siedmej ráno obe strany prerušili boje, BBC to vysielalo naživo.

Gazania počas prímeria mohli vyjsť z úkrytov a hľadať svojich príbuzných, jedlo a to, čo zostalo z ich domov.

V ten istý deň Hamas prepustil 13 izraelských rukojemníkov rôznych vekových kategórií od dvojročného dievčatka po 85-ročnú ženu, a jedenásť občanov rôznych krajín. Izrael na revanš prepustil 39 palestínskych väzňov, väčšinou ženy a neplnoletých chlapcov.

Krehkosť dohody sa však ukázala už na druhý deň v sobotu.

Súčasťou dohody je, že Izrael má každý deň do Pásma Gazy pustiť 200 kamiónov s humanitárnou pomocou. Palestínsky Červený polmesiac na sociálnej sieti X uviedol, že v piatok dorazilo 196 kamiónov.

Hamas však obvinil Izrael, že pomoc nepustil do severnej časti Pásma Gaza, ktorá ju najviac potrebuje. Denníku Washington Post to povedal vedúci oddelenia Hamasu pre politické a medzinárodné vzťahy Basim Naim.

Palestínska teroristická organizácia napokon prepustila rukojemníkov aj v sobotu, hoci so sedemhodinovým meškaním. V nedeľu už výmeny prebiehali opäť podľa plánu.

Autobus Medzinárodného výboru Červeného kríža vezie vyše troch desiatok palestínskych väzňov prepustených Izraelom do mesta al-Bíra. Foto – TASR/AP

Ako väzňov vítali na Západnom brehu

Izraelské televízie celý víkend dokola ukazovali zábery oslobodených rukojemníkov.

Komentátor izraelského denníka Harec opísal tri prebdené a preplakané dni v obývačkách väčšiny Izraelčanov. Najprv bolo čakanie na zoznam rukojemníkov, ktoré Hamas v daný deň plánoval prepustiť. Potom čakanie na samotných rukojemníkov a napokon sledovanie záberov, ako sa po mesiaci a pol v zajatí stretnú so svojimi rodinami.

Podobne to vyzeralo aj na Západnom brehu. Palestínčania sledovali televíziu a čakali, či sa na zozname objaví meno niekoho z ich blízkych. Potom utekali pred checkpoint Beitunia neďaleko mesta Ramalláh, kam autobus dovážal prepustených väzňov.

Tí v ňom oslavovali, jeden tancoval obmotaný palestínskou vlajkou. Také viali aj v dave, rovnako ako zelené vlajky Hamasu. Ľudia nimi mávali, mávali aj na väzňov v autobuse, fotili si ich a kričali „Vitajte“ a „Boh je veľký“.

Mnohí zo zhromaždených zásluhy pripisovali Hamasu. Iní podľa BBC zdôrazňovali, že tento moment patrí všetkým Palestínčanom.

„Boli by sme radi, keby sa to stalo bez rukojemníkov zajatých Hamasom,“ povedal jeden z davu Muhammad al-Katib. „Ale Izrael to nechce urobiť bez toho, aby zaplatil cenu. Bez rukojemníkov Hamasu by Izrael týchto ľudí nepustil von.“

Kto sú prepustení palestínski väzni

Medzi prepustenými je napríklad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie