Denník N

Ľadová kryha veľká ako Mallorca pláva v okolí Antarktídy. Prečo sa odtrhla a v čom je to problém

Poloha A23a zhruba v polovici novembra. Foto - TASR/AP
Poloha A23a zhruba v polovici novembra. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je to v podstate obrovský plávajúci ľadový ostrov. Na výšku (aspoň tú, čo vidíme nad hladinou oceánu) má asi 400 metrov. Plocha takmer pravidelného útvaru má necelých 4-tisíc štvorcových kilometrov – čo je zhruba ako rozloha Trnavského kraja alebo španielskeho ostrova Mallorca.

Ľadovec A23a je momentálne najväčší plávajúci ľadovec (alebo ľadová kryha) na svete. Bol ním veľkú časť svojej 37-ročnej existencie. Občas ho niektorý iný ľadovec predbehol, no keď sa neskôr rozpadol, A23a znova získal tento titul.

Vznikol už v roku 1986, keď sa odtrhol zo šelfového ľadovca Filchnera-Ronneovej v Antarktíde. Sovietski vedci tu predtým mali základňu Družnaja 1, ktorú museli po odtrhnutí obrovskej kryhy evakuovať.

Ľadovec A23, keď sa v roku 1986 odtrhol zo šelfového ľadovca Filchnera-Ronneovej. Na snímke aj miesto sovietskej výskumnej stanice. Zdroj – USNIC

Ľadovec však neodplával ďaleko. Zasekol sa o dno (90 percent z masy ľadu sa bežne ukrýva pod hladinou) vo Weddellovom mori. Hýbať sa znovu začal v roku 2020.

Teraz vedci informovali o jeho aktuálnej polohe a trase. Hýbe sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie