Denník N

Sestra má 38 rokov a nepracuje, odkedy skončila vysokú školu. Príčinu vidím aj v „mamahoteli“. Čo s tým?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Zaujímal by ma Váš odborný a objektívny názor na vážny rodinno-psychologický problém. Moja o rok mladšia sestra vyštudovala kultúrnu antropológiu (nedostala sa na psychológiu, neskôr na ďalší rok už na prijímacie skúšky nešla). Žije s rodičmi, partnera nemá (ten posledný nemal „vraj“ čas na ňu). Môj ocino je na dôchodku, mamina ide o rok. Problémom je skutočnosť, že sestra nepracuje, odkedy skončila približne pred 13 rokmi vysokú školu. Akýkoľvek rozhovor a dohováranie sa končí jej odchodom do izby alebo von na prechádzku a zostane len ticho.

Sestra bola po škole asi len na pármesačnej „absolventskej praxi“, kde na úrade vykonávala spolu s ďalšími mladými ľuďmi administratívne pomocné práce. Zopár dní pracovala na recepcii hotela, odkiaľ odišla po tom, ako bola požiadaná aj o upratovanie izieb. Ďalšie pohovory sa skončili fiaskom, respektíve o nich takmer nehovorila. Vraj jej tvrdili, že je pre nich „príliš dobrá“.

S manželom sme jej radili, nech na začiatok vezme hocijakú aj nekvalifikovanú prácu, že sa vypracuje a časom postúpi alebo si zároveň bude hľadať inú. Podľa jej slov sme jej tým znižovali sebavedomie alebo si v práci nebude rozumieť so staršími kolegyňami, alebo nevyžije z platu, alebo bude ďaleko od vtedajšieho frajera. Zároveň je tetou našim deťom, má k nim fajn vzťah, vyrábajú spolu, tvoria, prespávajú u našich. Ale taktiež nechceme, aby deti považovali to, že ich teta nepracuje, za niečo „normálne“.

Ako jednu z možných príčin vidíme, že naši nedali žiadne podmienky a obmedzenia (plný mamahotel, internet, kde je stále zavesená). Sestra žiadnu debatu na túto tému nechce riešiť, tobôž pomoc odborníka. Zároveň sa obávam, či bude mať sestra nárok pri dovŕšení dôchodkového veku na starobný dôchodok, a stále nevieme pochopiť, čo spôsobilo takýto zlom v živote mladého človeka.

Ďakujeme za každý názor a iný pohľad na vec.

Lenka, 39 rokov

Odpovedá psychológ Martin Miler

Milá Lenka,

to, čo opisujete, je naozaj neľahká a nepríjemná rodinná situácia. Z toho, ako ste sestru opísali, sa nezdá, že by trpela nejakými duševnými ťažkosťami, zároveň ich ani neviem s určitosťou vylúčiť. Je možné, že trpí napríklad depresiou, ktorá vedie k jej pasivite, ale takéto hodnotenie môže dať len odborník (psychiater, prípadne psychológ, ktorý navrhne ďalší postup a prípadné psychiatrické vyšetrenie), ktorý sa s ňou pozhovára a stanoví diagnózu a aj spôsob liečby. V takom prípade by mohla byť vaša sestra považovaná za práceneschopnú. Po zlepšení jej stavu by mohla byť vyššia šanca na jej zaradenie do pracovného procesu.

Ak jej stav nie je výsledkom duševných ťažkostí, stále je to problém. Vaša sestra 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie