Denník N

Keď nezaspieval hymnu, zavreli ho na samotku. Unesení ukrajinskí tínedžeri môžu usvedčiť Putina

Rostyslav Lavrov a Denys Berežnyj na prechádzke v Kyjive. Foto - Alice Martinsová/Washington Post
Rostyslav Lavrov a Denys Berežnyj na prechádzke v Kyjive. Foto – Alice Martinsová/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píšu Siobhán O’Gradyová a Anastacia Galouchková, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Plagát ruského nezvestného dieťaťa sa na Kryme objavil krátko po tom, čo Rostyslav Lavrov minulý mesiac utiekol.

„POMÔŽTE HO NÁJSŤ,“ písalo sa na plagáte. „17 rokov, narodený v roku 2006 […] výška 160 cm, chudá postava, tmavé vlasy, modré oči.“

„Žiadame každého, kto niečo vie o mieste pobytu tohto tínedžera, aby to oznámil,“ vyzýval plagát.

Na priloženej fotografii je v skutočnosti mrzutý ukrajinský tínedžer v bielej košeli s kravatou. Samotný chlapec hovorí, že ju vyhotovili pred niekoľkými mesiacmi, keď ho ruské úrady proti jeho vôli zadržali a pokúsili sa mu vydať ruský pas.

Lavrov je jedným z troch ukrajinských tínedžerov, ktorí toto leto utiekli z Ruska alebo z Ruskom okupovaného Krymu a podelili sa o svoje svedectvá. Každý z nich opísal systematické úsilie ruských úradov udržať ich na Ruskom ovládanom území.

Ukrajina tvrdí, že detí ako Lavrov, ktoré boli nútené presťahovať sa do Ruska alebo na Ruskom okupované územia, sú tisíce.

To, čo robí Lavrova výnimočným, je, že sa vrátil späť a priniesol si so sebou spomienky, ktoré by jedného dňa mohli na súde slúžiť ako dôkaz, že Rusko páchalo presídľovaním detí vojnové zločiny.

Rostyslav Lavrov ukazuje ruský plagát so svojou fotografiou. Foto – Alice Martinsová/Washington Post

Medzinárodný trestný súd vydal 17. marca zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho detskú ombudsmanku Mariju Ľvovovú-Belovovú a obvinil ich z vojnových zločinov pre nezákonné deportácie a presuny ukrajinských detí.

Ľvovová-Belovová si sama „adoptovala“ ukrajinského tínedžera z Mariupola. Kremeľ zatykače odsúdil a uviedol, že v Rusku nemajú právnu platnosť.

Niektoré ukrajinské deti v Rusku sú príliš mladé na to, aby poznali svoje vlastné mená alebo občianstvo. Iné môžu byť príliš vydesené na to, aby prehovorili. Niektoré sú už začlenené do ruských rodín – vrátane rodín ruských vládnych predstaviteľov – alebo im boli vydané ruské doklady.

Výpovede tínedžerov, ktorí dokážu opísať svoje násilné premiestnenie a zadržiavanie ruskými úradmi, sú však v rozpore s ruskou verziou rozprávania, že ukrajinské deti nachádzajú v Rusku bezpečie a šťastie.

Predstavujú zároveň významnú právnu a politickú hrozbu pre Putina, Ľvovovú-Belovovú a ďalších ruských predstaviteľov.

Ukrajina má v úmysle použiť ich svedectvo ako dôkaz, že Rusko systematicky odoberá ukrajinské deti z ich domovov a prostredia a vymazáva ich identitu, aby ich pretvorilo na lojálnych ruských občanov.

Selfie z Majdanu

Lavrov po prvý raz uvidel plagát, ktorý ho označoval za nezvestného, v zhruba 1600 kilometrov vzdialenom Kyjive. Jeho telefón neprestajne vyzváňal. Najskôr mu volal riaditeľ školy na Kryme, v ktorej ho Rusi prinútili študovať, a potom ruská polícia.

„Kde si?“ chceli vedieť. „Som na Ukrajine,“ odpovedal. Oni mu povedali, že jeho meno nebolo zaregistrované pri prechode cez žiadnu hranicu.

Riaditeľ sa Lavrovovi vyhrážal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie