Denník N

Orbán, Fico, Wilders. Koalícia odporcov Ukrajiny sa zväčšuje, ako dlho ešte vydrží jednota EÚ?

Orbán, Wilders, Fico. Vznikne v EÚ nová taktická koalícia proti Ukrajine? Foto - TASR/AP
Orbán, Wilders, Fico. Vznikne v EÚ nová taktická koalícia proti Ukrajine? Foto – TASR/AP

Fico zatiaľ prekvapil, je to lepšie ako sme čakali, hodnotí jeho prvé týždne ukrajinský analytik. Oveľa viac sa obáva Wildersa v holandskej vláde a amerických volieb.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Tá dohoda je jasná. Ukrajinci dodávajú živú silu a nasadzujú vlastné životy, Západ im zase poskytuje zbrane, bez ktorých by proti ruskému útočníkovi nemali šancu,“ opisuje nepísanú dohodu medzi Kyjivom a jeho spojencami západný diplomat, ktorý pôsobí v sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli.

V hre je aj bezpečnosť Európy, ktorá považuje zmenu hraníc vynútenú vojenskou agresiou v 21. storočí za neprijateľný a nebezpečný precedens. „Ako dlho tá dohoda vydrží a či vôbec, je však teraz otázne,“ dodáva západný diplomat. So svojimi obavami nie je sám.

Až do nedávnych slovenských a holandských volieb panovala medzi krajinami EÚ v podpore Ukrajiny vzácna jednota. Bolo to vidno aj na tom, ako sa v ostreľovanom Kyjive striedal jeden premiér za druhým naprieč celou Európu zo severu cez stred až po juh kontinentu.

Dokonca sa naštartovali aj rozhovory o prístupových rokovaniach s Ukrajinou, o čom sa má rozhodovať na decembrovom samite EÚ.

Vojenskú a politickú podporu Ukrajiny narušoval iba Viktor Orbán v Budapešti. To však už neplatí a túto jeseň získal maďarský premiér vo svojej proruskej pozícii dvoch nových spojencov.

Ukrajinský analytik: Čas nie je na našej strane

„Skutočne nastalo to, čoho sme sa obávali už minulú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie