Denník N

Vývoj bojov (642. deň): Aký bol týždeň so sanitkami pri fronte – čoho sa boja vojaci, ako sa darí HIMARS-u a ako funguje armáda

Pontónový most pri Iziume. Foto Deník N - Gabriel Kuchta
Pontónový most pri Iziume. Foto Deník N – Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Prejdete po ceste a o chvíľu na nej zaútočí dron na 70-ročného dôchodcu na bicykli.
 • Ako pracuje HIMARS a dokážu ho Rusi rušiť?
 • Kde je armáda rozmiestnená a ako sa stravuje.
 • Ako trávia vojaci zimu v zákopoch.
 • Na Kyjiv mieril najväčší útok od začiatku vojny, Ukrajinci odpovedali podobne.
 • Rusi v Avdijivke prenikajú do priemyselnej zóny.
 • Mapy dňa – Avdijivka.
 • Videá dňa – vojna pohľadom z ruského tanku.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 26. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Celý minulý týždeň skupina fotografov, dokumentaristov a novinárov zo Slovenska v spolupráci s ukrajinskými dobrovoľníkmi z All4Ukraine rozvážala po fronte prvú časť sanitiek, terénnych áut a škrtidiel, na ktoré sa vo verejnej zbierke vyzbieralo vyše 200-tisíc eur. Okrem toho sme na východe odovzdali vojakom sto malých piecok.

Počas cesty sme prešli s výnimkou Avdijivky väčšinu najznámejších oblastí bojov od Kupianska a Iziumu cez Zaporižskú oblasť po dolný tok Dnipra. Nasledujúci text je zhrnutím niektorých vojenských detailov, ale neobjaví sa v ňom nič, čo by mohlo ohroziť ľudí, ktorí nám prejavili obrovskú dôveru. Dennodenne zomierajú pri obrane svojej vlasti pred ruskou agresiou.

Prejdete po ceste a o chvíľu na nej zaútočí dron na 70-ročného dôchodcu na bicykli. „Čoho sa bojíš najviac?“ pýtame sa radového vojaka jednotky bojujúcej v smere na Tokmak. „Dronov,“ odpovedá jednoznačne.

Presný spôsob, akým Ukrajinci používajú drony, je jednou z vecí, ktoré nie je možné prezradiť Keď ho však opisoval a ukazoval vrchný seržant tej istej jednotky, bolo viac než zrejmé, že vojna sa za rok a pol až neuveriteľne zmenila. Tá zmena je taká zásadná, že je veľmi neisté, či si ju bez osobnej skúsenosti vôbec dokážu uvedomiť príslušníci slovenskej alebo akejkoľvek inej armády NATO.

Preto keď sa raz táto vojna skončí, Ukrajinci budú učiť celý slobodný svet. Ich schopnosti a skúsenosti bez pochybností prekonávajú čokoľvek, čo vedia o modernom bojisku západní vojaci. A to isté aktuálne platí v súvislosti s dronmi aj o Rusoch.

Ako vyzerá strach z dronov v praxi? Napríklad tak, že keď sme prechádzali zo severu na juh, v jednej chvíli sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Editori a reportéri Denníka N Roman Pataj, Vladimír Šnídl, Tomáš Vasilko a Mirek Tóda zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie