Denník N

Týždeň v zdraví: Aké príznaky má diabetes 2. typu? Prečo nás po červenom víne bolí hlava? Aké sú negatívne dôsledky „západnej diéty“?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  všetko dôležité o príznakoch a zdravotných dôsledkoch diabetu 2. typu;
  •  čo spôsobuje hlavybôľ po vypití červeného vína;
  •  aké negatívne zdravotné dôsledky má „západná diéta“.

Ako sa prejavuje cukrovka

Aj diabetes mellitus má svoj Svetový deň, každoročne 14. novembra. A nie je to veru tom, že by preventisti a lekári nemali čo oslavovať. Naopak, poslaním Svetového dňa diabetu je už od roku 1991 okrem iného aj zvyšovať úroveň informovanosti a povedomia o tomto ochorení.

Poďme si teda zhrnúť základné fakty vrátane odpovedí na otázku, ako sa cukrovka, považovaná za globálny zdravotný problém, prejavuje.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je diabetes chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje buď vtedy, keď pankreas neprodukuje dostatok inzulínu, alebo keď telo nedokáže efektívne využiť inzulín, ktorý produkuje.

Inzulín je hormón regulujúci hladinu glukózy v krvi. Hyperglykémia,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie