Denník N

Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politika

György Gyimesi. Foto - FB/György Gyimesi
György Gyimesi. Foto – FB/György Gyimesi

Vláda odvolala splnomocnenca pre národnostné menšiny Lászlóa Bukovszkého pred viac ako mesiacom a odvtedy je funkcia neobsadená. Nikdy doteraz takáto situácia nenastala, túto pozíciu vytvorila druhá Ficova vláda.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ficova vláda hneď po nástupe k moci bleskovo odstavila úrad, ktorý dbá na dodržiavanie práv národnostných menšín na Slovensku. Ničím to neodôvodnila ani nevysvetlila, a tak ani mesiac po odvolaní splnomocnenca vlády Lászlóa Bukovszkého stále nie je jasné, kto a s akými prioritami bude viesť tento úrad.

Stále viac zdrojov tvrdí, že na túto pozíciu môže nastúpiť bývalý poslanec za OĽaNO a pred septembrovými voľbami kandidát strany Aliancia György Gyimesi.

Úrad vlády medzitým zvolal na začiatok decembra Výbor pre národnostné menšiny, no tým, že táto funkcia nie je obsadená, vznikla paradoxná situácia.

Menšinová politika podľa Fica

Programové vyhlásenie štvrtej Ficovej vlády hovorí aj o tom, že vláda považuje ochranu a podporu rozvoja národnostných menšín za svoje prirodzené poslanie. Prvý signál, ktorý vyslali smerom k príslušníkom národnostných menšín, však bolo hneď na prvom zasadnutí vlády odvolanie dvoch splnomocnencov – pre národnostné menšiny a pre rómske komunity.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Maďarská aliancia

Slovensko

Teraz najčítanejšie