Denník N

Za päť nálepiek dostala sedem rokov za mrežami. Ruský režim potrestal umelkyňu, ktorú nenávidí

Saša Skočilenko čakala na súd takmer 20 mesiacov. Foto - TASR/AP
Saša Skočilenko čakala na súd takmer 20 mesiacov. Foto – TASR/AP

Ruská hudobníčka a ilustrátorka skončila v ruskom väzení, pretože v supermarkete vymenila cenovky za lístky s protivojnovými nápismi. Na jej prepustenie vyzývajú nielen ľudskoprávni aktivisti, ale aj ruskí lekári.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jej prípad na prvý pohľad vyzerá ako z distopického románu. Ruská umelkyňa dostala sedem rokov za mrežami za to, že v supermarkete vymenila päť cenoviek za nálepky s informáciami o vojne na Ukrajine.

Odsúdenie Alexandry Skočilenkovej však v prvom rade ukazuje na ruský systém, ktorý zavádza tvrdé represie za protivojnové protesty, aby si udržal moc.

Ilustrátorka a hudobníčka je jednou z mnohých Rusiek a Rusov, ktorí dostali dlhoročné tresty za údajnú diskreditáciu ozbrojených síl s odôvodnením, že sa dopustili extrémizmu alebo vlastizrady.

Nálepka o Mariupole

Skočilenkovú (33) odsúdil minulý štvrtok obvodný súd v Petrohrade na odňatie slobody. Odôvodnil to tým, že sa mala dopustiť šírenia fake news, teda falošných správ o ruskej armáde.

V skutočnosti Skočilenková vlani v marci v petrohradskom supermarkete vymenila cenovky za lístky s pravdivými informáciami o vojne, ktorú na Ukrajine už druhý rok vedie ruská armáda.

Na jednom z lístku stálo: „Ruská armáda

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie