Denník N

Chceli byť prvou krajinou, kde postupne zmiznú fajčiari. Prečo Nový Zéland nakoniec stiahol prísny zákon

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ostrovný štát napokon nezakáže fajčenie pre mladých. Nápadom sa však inšpirovali Briti, ktorí chcú postupne zakazovať predaj cigariet tak, aby sa mládež k nim nedostala.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Malo to vyriešiť jedno z najväčších zdravotníckych rizík, akým čelí ľudstvo. Nový Zéland sa vlani ako prvá krajina na svete odhodlal na úplný zákaz fajčenia.

Schválil postupný zákaz cigariet pre jednotlivé ročníky tak, aby sa k nim už súčasní tínedžeri nikdy nedostali. Cigarety by si legálne mohli kúpiť len starnúce generácie.

Plán však mal od začiatku viacero problémov – od vymožiteľnosti až po výpadky príjmov v štátnom rozpočte. Práve posledný dôvod mal byť tým, prečo ho teraz nová pravicová vláda nakoniec zrušila.

Napriek tomu myšlienka zákazu cigariet zaujala Spojené kráľovstvo. Britská vláda sa nápadom inšpirovala a premiér Rishi Sunak plán označil za „najväčší zásah do verejného zdravia za túto generáciu“.

Hoci mnoho expertov na verejné zdravie nápad víta, ekonómovia varujú, že to nebude zadarmo. Iní zase upozorňujú, že ešte dvakrát väčším problémom ako fajčenie je pre zdravie Britov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Veľká Británia a brexit

Zdravotníctvo

Svet

Teraz najčítanejšie