Denník N

Predčasných pôrodov pribúda. Ako s tým súvisia stres, liečba neplodnosti či zubný kaz? A môže reálne pomôcť pokoj na lôžku?

Predčasných pôrodov pribúda na Slovensku aj vo svete. Foto - OZ Malíček
Predčasných pôrodov pribúda na Slovensku aj vo svete. Foto – OZ Malíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Predčasne sa na Slovensku narodí každé 13. dieťa. Znamená to, že v každej škôlkarskej triede je v priemere jedno predčasniatko. V školskej triede aj dve.

V počte predčasne narodených detí pritom nie je Slovensko v rámci Európy výnimkou, skôr priemerom. V jednotlivých európskych krajinách sa rodí predčasne päť až dvanásť percent zo všetkých živonarodených detí (na Slovensku je to posledné roky okolo 7 percent), medziročne počet predčasniatok celosvetovo stúpa.

Podľa gynekológa a pôrodníka Jozefa Záhumenského by sa štatistický nárast predčasných pôrodov u nás dal čiastočne zvrátiť skvalitnením prevencie a plošným pridaním konkrétnych diagnostických metód. „Predpokladáme, že príčin predčasného pôrodu je viac a stretnú sa v jednom konkrétnom bode, keď sa naruší rovnovážny stav v maternici. Predčasný pôrod možno brať ako únik plodu z prostredia, v ktorom je nejaký problém, najčastejšie infekcia,“ hovorí.

Pre organizmus novorodenca, ktorý ešte nie je úplne zrelý a vyvinutý, predstavuje narodenie stres i zvýšené riziko. Pediatrička Ingrid Brucknerová vysvetľuje, že liečba predčasne narodeného dieťaťa je dlhodobá a náročná nielen z časového, ale aj z finančného hľadiska. „Veľakrát zasahuje do života všetkých členov rodiny. Vyžaduje si zvýšenú starostlivosť, ktorá sa nekončí prepustením z nemocnice do domácej opatery,“ hovorí lekárka.

V texte sa ďalej dočítate:

  • aké sú skúsenosti matiek, ktoré zažili predčasný pôrod;
  • prečo stúpa podiel predčasných pôrodov a aké sú ich najčastejšie príčiny;
  • ako sa dá odhaliť riziko predčasného pôrodu;
  • akými spôsobmi vedia lekári predčasný pôrod oddialiť;
  • či sa dá odhadnúť, aké dôsledky bude mať predčasné narodenie na zdravie dieťaťa;
  • akú pomoc najviac potrebujú rodičia predčasne narodených detí.

Kilo mala až jedenásť dní po narodení

Prvé tehotenstvo Viktórie Dobosiovej bolo bezproblémové a bez akýchkoľvek komplikácií. „V šiestom mesiaci som mala niekoľko dní za sebou hustý výtok. Prišla som k lekárke, a keď som išla v čakárni na záchod, už som videla, že krvácam. Doktorka mi hneď na začiatku vyšetrovania povedala, že musím ísť do nemocnice, lebo som otvorená na dva centimetre a začal sa pôrod,“ opisuje Viktória.

Spolu s lekárkou sa rozhodli, že ju do nemocnice ihneď odvezie manžel, aby nemuseli čakať na príchod sanitky. Plakať a báť sa stihla len chvíľu. „Hneď ma vzali na operačnú sálu, kde som porodila cisárskym rezom,“ spomína.

Keď sa zobudila po celkovej anestézii,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Zdravotníctvo

Životy žien

Rodina a vzťahy, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie