Denník N

Želajú smrť Amerike a preklínajú Židov. O čo ide jemenským povstalcom

Húsíovci unášajúci plavidlo Galaxy Leader. Foto - TASR/AP
Húsíovci unášajúci plavidlo Galaxy Leader. Foto – TASR/AP

Zapojenie jemenských rebelov do vojny medzi Izraelom a Hamasom môže ohroziť mierové rokovanie v ich vlastnej krajine.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hoci ich od Izraela delí vyše dvetisíc kilometrov, jemenskí povstalci naň v posledných týždňoch opakovane útočili. Rebeli známi ako húsíovci vypálili drony aj balistické rakety, čo mnohí vnímali ako symbolickú podporu Palestínčanov v Pásme Gazy.

Zlom nastal pred dvomi týždňami, keď zadržali japonskú loď, ktorú vlastní izraelský podnikateľ. Mnohí sa vtedy začali pýtať, či v konflikte na Blízkom východe nemôžu zohrať dôležitejšiu úlohu.

Izraelčania únos lode označili za „akt teroru“, húsíovci zase pohrozili ďalšími útokmi. Situáciu ďalej vyostrili v nedeľu, keď vypálili dve balistické rakety na americký torpédoborec.

Denník Haarec tvrdí, že Izraelčanov ich správanie znepokojilo a prekvapilo. Až doteraz húsíovcov nevnímali ako priamu hrozbu.

V čom je hrozba

Ako píše agentúra Reuters, sloganom jemenských povstalcov je „Smrť Amerike, smrť Izraelu, prekliatie Židom a víťazstvo islamu“.

Hlavná obava z húsíovcov spočíva v hrozbe, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie