Denník N

Putinov zabijacký patriotizmus

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Málokedy stáli dve Ruská v takom ostrom kontraste. Zatiaľ čo Moskva a Petrohrad smútia z dôvodu izolácie od zvyšku sveta, provincie berú vážne Putinovu nevraživosť voči všetkému, čo „nie je ruské“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autorka je americko-ruská politologička

V roku 2014 bol bývalý policajný dôstojník Sergej Chadžikurbanov odsúdený na dvadsaťročné väzenie za podiel na vražde Anny Politkovskej, investigatívnej novinárky z liberálneho časopisu Novaja Gazeta z roku 2006. Teraz, len deväť rokov po vynesení rozsudku, bol Chadžikurbanov omilostený po tom, čo šesť mesiacov bojoval vo vojne ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajine. Z Chadžikurbanova je zrazu patriot.

Politkovskej vrah však nie je ani zďaleka jediným násilným zločincom, ktorý si v Rusku vyslúžil milosť tým, že sa pridal k Putinovej armáde na Ukrajine. Ide o prax inšpirovanú Jevgenijom Prigožinom, ktorý zahynul pri výbuchu lietadla dva mesiace po tom, čo žoldnieri z jeho Vagnerovej skupiny v júni zorganizovali náhle prerušenú vzburu.

Z násilníkov hrdinovia

Napriek svojmu neslávnemu koncu bol Prigožin dlho kľúčovým spojencom ruského prezidenta. Jeho životopis je pestrý: patrí do neho prevádzkovanie trollej farmy produkujúcej ruské propagandistické príbehy či vysielanie vagnerovských bojovníkov do afrických krajín aj s cieľom, aby získali prístup k zdrojom zlata či uránu, ktorý často menili za ochranu životov a záujmov miestnych vodcov. Vagnerovskí vojaci boli potrební aj vo vojne na Ukrajine, bojovali v niektorých z najkrvavejších bitiek, ako bolo napríklad niekoľkomesačné dobývanie Bachmutu.

Prigožin bol niekdajší zločinec, ktorý strávil deväť rokov vo väzení za lúpeže a napadnutie v 80. rokoch. Niet divu, že pre Vagnerovu skupinu naverboval zločincov, čo je prax, ktorú si teraz osvojilo aj samotné ruské ministerstvo obrany. Hoci oficiálny počet odsúdených – vojakov nie je známy, vieme, že minulý rok v marci bolo omilostených viac ako päťtisíc zločincov. Podľa samotného Prigožina sa do bitky o Bachmut zapojilo asi 40-tisíc väzňov.

Hoci omilostení bojovníci zostávajú v armáde, niektorým – podľa niektorých neoficiálnych zdrojov najmenej dvom desiatkam – sa podarilo vrátiť sa z frontu domov. Často ide o ľudí, ktorí spáchali skutočne hrozné činy. Jeden omilostený bojovník zabil svoju priateľku a jej telo pomlel v mlynčeku na mäso; ďalší desaťkrát bodol svoju bývalú manželku do brucha. Jeden „vlastenec“ sa nafilmoval, ako dobil svojho priateľa na smrť, ako keby šlo o vtip. Lenže už po niekoľkých mesiacoch na fronte sú im odpustené hriechy a oni môžu opäť hrešiť. Niektorí po svojom návrate už údajne spáchali ďalšie násilné trestné činy vrátane znásilnenia a vraždy.

Dokonca ani Putinovi lojalisti nie sú úplne naklonení snahe Kremľa urobiť zo zločincov hrdinov. Minulý rok sa gubernátor Sverdlovskej oblasti Jevgenij Kujvašev dostal do konfliktu s Prigožinom na základe toho, že miestny klub odmietol usporiadať pohreb jedného bojovníka vagnerovcov. „Ak by bol skutočným vojakom, dobre, ale bol to len bývalý väzeň,“ trval na svojom klub.

Dve Ruská

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie