Denník N

Prichádzajú k nám aj mamičky, ktoré majú problém s pitím, lebo sa cítia osamelo, hovorí odborník na liečbu závislostí

Marián Huštaty. Foto - archív M. H.
Marián Huštaty. Foto – archív M. H.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Veľmi často sa stretávame s fenoménom takzvaných funkčných alkoholikov, hovorí v rozhovore klinický psychológ a odborník na liečbu závislostí Marián Huštaty. „Je to človek, ktorý pije, ale vie, že sa musí postarať o seba, deti a rodinu. Takto pije veľa žien: chodia do práce, prídu domov, postarajú sa o dieťa, všetko zvládajú, ale popíjajú pritom,“ opisuje psychológ.

Typ funkčných alkoholikov si podľa neho zvykne myslieť, ako perfektne zvláda svoje úlohy, že je funkčným rodičom a jeho pitím nikto netrpí. „Pijúci rodič je dysfunkčný rodič,“ zdôrazňuje.

S Mariánom Huštatym okrem iného rozoberáme:

  • čo prežívajú deti, ktorých rodičia sú závislí od alkoholu, a či sa za rodičov hanbia;
  • ako detstvo s pijúcim rodičom ovplyvňuje duševné zdravie dieťaťa;
  • či sú deti pijúcich rodičov náchylnejšie na závislosti;
  • čo ľudí motivuje, aby sa liečili zo závislosti, a čo ich, naopak, demotivuje;
  • prečo pijú ženy na materskej;
  • či je namieste obava, že ak sa začnú liečiť, sociálka im odoberie deti.

Poznám dnes už dospelého človeka, ktorý svoje detstvo strávil strachom o oboch rodičov, ktorí boli závislí od alkoholu. Aby niekde nespadli a nedolámali sa, aby sa vrátili domov, aby deti neopustili… Je život detí, ktorých rodičia trpia závislosťou od alkoholu, poznačený strachom?

V prvom rade si treba zadefinovať jednu vec: závislosť od alkoholu je choroba celej rodiny. Nepostihuje len jedného človeka, ale celé jeho širšie okolie. Nechcem generalizovať, či práve strach je vždy dominantný, ale je to skutočne jedna z emócií, ktoré sa zvyknú vyskytovať. Okrem toho sa však stretávame s pocitmi opustenia alebo s hnevom na rodičov. Je to balík emočnej výbavy, ktorý si človek môže z takého detstva odniesť.

Aké emócie prežívajú rodičia závislí od alkoholu? Uvedomujú si, že ide o ochorenie, ktoré má následky na celú rodinu?

Príbuzní sú prvým indikátorom, že sa niečo deje. Okolie začne signalizovať, že sa niečo deje, a človeku povedia, že by to mal zmeniť, lebo sa im nepáči, ako funguje. Môže to byť verbálne upozorňovanie, ale môže to prejsť až do agresie. Veľmi časté sú ultimáta: „Ak budeš piť, odídem alebo odídeš z domu ty.“

Príklad, ktorý ste spomínali, to je rodina dvoch pijúcich rodičov?

Áno.

Ak sa vo vzťahu stretnú dvaja pijúci ľudia, ktorí v tom nevidia problém a nemajú zábranu, je to dosť veľký problém a často to vedie k tragédii. Takéto vzťahy dokážu mať rýchly spád. Pokiaľ sa takto navzájom v pití podporujú, tak problém dokáže veľmi narásť a takéto vzťahy bývajú katastrofálne. Nie je tam nikto, kto by tomu správaniu dal stopku. Keď ich uvidíte na ulici, tak viete, že sú to dvaja alkoholici. Vyzerajú o 20 alebo 30 rokov staršie, sú zdevastovaní, ich vzťah je postavený na pití, nič vyššie v ich vzťahu a rodine nie je. Keď pijú obaja, to je asi najhoršie, čo sa pre nich a ich deti môže stať.

Dokážu deti v takej situácii zakročiť? Alebo ak chýba v rodine nepijúci dospelý, tak nemá kto zakročiť?

To sa nedá povedať, či deti vedia alebo nevedia zakročiť. Pokiaľ vyrastám v pijúcej rodine, je viacero modelov správania, ktoré môžem prevziať. Buď sa s tým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie