Denník N

Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborník

„Rodičia a tréneri by mali jasne komunikovať, že osobné hodnoty, vzdelanie a zdravie majú rovnaký, ak nie väčší význam ako športové úspechy,“ vraví mentálny kouč Michal Kopčan.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Švédska vytrvalostná bežkyňa Emilia Brangefältová mala 21 rokov a patrila k veľkým talentom trailového behu. Vlani získala na majstrovstvách sveta bronz, tento rok skončila piata. Excelovala hlavne v teréne, no súťažila aj na ceste a takisto na dráhe.

Uplynulý týždeň Švédska atletická federácia informovala, že Emilia Brangefältová zomrela. Príčinou bola samovražda, podľa vyhlásenia sa atlétka „v posledných mesiacoch cítila veľmi zle fyzicky aj psychicky“.

Zlé rozpoloženie priznala aj samotná športovkyňa v príspevku, ktorý zverejnila na Instagrame deväť dní pred smrťou.

„Moje telo sa vyplo,“ píše o zdravotných problémoch, ktoré sa objavili v polovici leta. Opisuje nezvyčajné správanie srdca a priznáva, „že pre 21-ročné dievča bolo možno príliš, keď počas necelého mesiaca bežalo dva 48- a 45-kilometrové preteky“.

„Behanie a tréning znamená pre mňa tak veľa… možno sa jedného dňa vrátim. A možno nie. Dúfam, že sa moje telo dokáže z tohto dostať,“ napísala.

Mentálneho kouča Michala Kopčana sme sa pýtali, ako majú rodičia a tréneri viesť svoje deti a zverencov tak, aby športové výsledky nepovažovali za to najdôležitejšie v živote, a aj na to, čo môže športovcovi pomôcť v situácii, keď je jeho perspektívna kariéra náhle v ohrození.

Kopčan hovorí, že silné búšenie srdca môže mať pôvod aj v psychike, a pozor si treba dávať aj na extrémne fyzické vypätie. Aj to sa môže premietnuť do psychických problémov.

Výklus je pravidelný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Emilia Brangefältová zaujala na trailovej scéne už vlani, keď svoje prvé medzinárodné preteky zakončila ziskom medaily. Na majstrovstvách sveta v trailovom behu skončila tretia, aj keď mala len 20 rokov.

Vyšla jej aj prvá polovica roka 2023. Na MS bola najmladšia zo všetkých a skončila piata, okrem toho si v máji na 48-kilometrových pretekoch Transculvania vybojovala účasť na augustovom podujatí UTMB, ktoré je vrcholom trailovej sezóny. Pretekov sa však nezúčastnila. Na konci júla ju zastavili vážne zdravotné problémy.

Verejne o nich napísala na začiatku novembra. „Nie som schopná trénovať pre extrémne vysoký srdcový pulz. Stačí, že stojím, a srdce mi bije 120 – 150 úderov za minútu. Aj chôdza je v tejto chvíli veľmi bolestivá.“

Atlétka dodala, že za posledné mesiace navštívila lekárov viac ako dvadsaťkrát, no krvné testy, záťažové testy či EKG boli v poriadku. Vysoká činnosť srdca sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Atletika

Behanie

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Radíme športovcom

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie