Denník N

Ako sa v Poprade ubránili reálnym satanským bytostiam

Pochod čertov v Piešťanoch v roku 2017. Foto - TASR
Pochod čertov v Piešťanoch v roku 2017. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je prekladateľ

Je koniec novembra 2023 a Slovensko žije chlebom s masťou, ktorý neexistuje. A napriek tomu, že neexistuje, tak zaň môžu nenažraní podnikatelia, nenažraný Vallo alebo nenažraný kapitalizmus aj s celou revolúciou, lebo za toto Anna Belousovová na námestí neštrngala. Pozdravujeme.

Chlieb neexistuje, ale je to jedno, lebo ľudia, ktorí sa sťažujú, že dnešná mládež už vôbec nedokáže odlíšiť reálny svet od virtuálneho, nedokážu odlíšiť reálny svet od virtuálneho.

Môžete im vysvetľovať, že je to vtip, ale nedostane sa to k nim, a aj keď sa to k nim dostane, tak nezmenia názor. A ak ho aj náhodou zmenia, bude to ako v tej legendárnej židovskej anekdote: ten chlieb síce neexistuje, ale pocit zostal.

Lenže to všetko sú bratislavské pseudoproblémy. Poviem vám, čo ľudí trápi naozaj. Mňa napríklad trápi to, že v Tatrách sneží. Dnes budem odhadzovať. Našťastie, dole v Poprade zvíťazili nad čertmi. A to je dobre.

Na popradskom námestí sa totiž mali objaviť Krampus čerti, s ktorými sa ľudia za dobrovoľný príspevok mohli odfotiť. Časť výťažku mala ísť organizácii Červený nos.

Proti tomuto podujatiu však vznikla petícia s odmietavým postojom cirkvi a veriacich. Podpísalo ju vyše 1700 ľudí. Organizátori podľa nej propagovali a zľahčovali zlo tým, že reálne satanské bytosti predstavujú ako postavy zo sveta rozprávok.

Pri tomto sa žiada pristaviť. Dozvedáme sa totiž, že čerti naozaj existujú. Že sú to bytosti naozaj prítomné vo fyzickom svete. Ako inak sa predsa dá pochopiť slovné spojenie „reálne satanské bytosti“?

To je na rok 2023 pomerne odvážne konštatovanie, ale dobre, poďme po tejto línii. Existujú. A kde?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie