Denník N

Tínedžerské romány môžu vyzerať ako ľahké knižky, no je v nich oveľa viac, vraví knižná influencerka Šlinská a vyberá päť kníh pre mladých

Foto - Jana Gombošová
Foto – Jana Gombošová

V rubrike a newslettri s názvom Päť kníh odporúča vybraná osoba päť knižiek z oblasti, ktorej rozumie. Cieľom nie je zviditeľniť len nové tituly, ale upriamiť pozornosť aj na staršie knihy, ktoré stoja za prečítanie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ročne prečíta desiatky kníh. Po náročnejších tituloch si rada oddýchne aj pri literatúre určenej pre tínedžerov. „Neriešia len jednoduché témy,“ vraví knižná influencerka Jana Šlinská, ktorá pracuje ako manažérka sociálnych sietí vo vydavateľstve Ikar.

„Veľa tínedžerských kníh rieši LGBTI+ témy. Pre generácie, ktoré prichádzajú po nás, je oveľa prirodzenejšie baviť sa o týchto témach a v knihách je to normálna súčasť príbehu,“ vraví v rozhovore. „Keď si človek prečíta viac kníh s touto tematikou, hádam mu to pomôže byť trochu tolerantnejší a láskavejší,“ myslí si.

Päť kníh pre tínedžerov

Ste známa tým, že veľa čítate. Máte prehľad, koľko kníh ste už tento rok prečítali?

Zvyčajne to býva 80 až 90 kníh ročne. Takže odhadujem, že tento rok som ich už prečítala viac ako 70.

Niektorí by povedali, že nezvládajú prečítať desať kníh ročne. Čo robíte inak?

Podľa mňa je to o prioritách. Mám dosť voľného času a trávim ho väčšinou s knihou. Počas týždňa čítam menej, ale sú víkendy, keď nerobím skoro nič iné, len čítam. Vtedy dokážem prečítať aj jednu knihu za deň.

Netflix a sociálne siete vás od kníh nerozptyľujú?

Nemám Netflix a ani žiadnu inú streamovaciu platformu. Nemáme doma ani telku. No priznávam, že Instagram mi berie pozornosť. Neviem čítať bez toho, že by som raz za čas nezobrala do ruky mobil a neprescrollovala Instagram. Je to hrozné, ale neviem sa toho zlozvyku zbaviť.

Ako sa rozhodujete, ktorú knihu budete čítať ako ďalšiu? Máte nejaké kritériá?

Ony ku mne akosi prichádzajú. Sledujem knižný trh, obľúbené vydavateľstvá a obľúbených spisovateľov. Takže napríklad viem, že keď vyjde niečo nové od Paola Giordana, chcem to čítať. Nemám konkrétne kritériá. Ale niekedy cítim potrebu premiešať témy alebo knižky. Ak som napríklad čítala viac náročnejších kníh po sebe, tak si to chcem niečím prestriedať. Vtedy siaham buď po detektívke, alebo po young adult.

Sú aj nejaké knihy, ktoré ste nedočítali?

Občas sa to stáva. Nepatrím medzi tých knihomoľov, ktorí si myslia, že musia všetko dočítať. Existuje toľko dobrých kníh, že nechcem strácať čas s knihou, ktorá pre mňa nie je dobrá. Ak ma teda do polovice nechytí, vzdávam to. No nestáva sa mi to často. Mám pocit, že už si viem knihu vybrať tak, že ma málokedy prekvapí a nebaví.

Požiadali sme vás, aby ste vybrali päť kníh pre tínedžerov, lebo vieme, že ich čítate a máte v nich prehľad. Prečo čítate takéto knihy?

Jedným dôvodom je práve to odľahčenie po dočítaní ťažších kníh. Zároveň chcem mať prehľad, pretože na Instagrame ma sledujú aj matky, ktoré môžu mať deti v tínedžerskom veku a nevedia, čo by im kúpili. A možno ma sledujú aj tínedžeri, to neviem isto.

No primárny dôvod je, že sa mi tie knihy páčia. Veľakrát sú síce v kategórii pre tínedžerov, ale môže si ich prečítať každý. A asi by aj mal. Často totiž neriešia len jednoduché témy.

Čo môže dospelý v tejto literatúre objaviť?

Veľa tínedžerských kníh rieši

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

LGBTI+

Mladí

Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Rodičovstvo

Vzťahy

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie