Denník N

Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvody

Obraz maliara Johna Cooka z roku 1915. Muži skúmajú lebku piltdownského človeka. Charles Dawson je vzadu druhý sprava. Zdroj – Wikipédia/cc
Obraz maliara Johna Cooka z roku 1915. Muži skúmajú lebku piltdownského človeka. Charles Dawson je vzadu druhý sprava. Zdroj – Wikipédia/cc

Pred okrúhlymi 70 rokmi – v novembri 1953 – vyšiel článok, ktorý poskytol definitívne dôkazy, že piltdownský človek, údajný „chýbajúci článok“ medzi ľudoopmi a človekom, je podvrh.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V roku 1912 anglický právnik a amatérsky archeológ Charles Dawson ohlásil senzačný objav pravekého hominida označovaného ako piltdownský človek.

Malo ísť o údajný „chýbajúci článok“ medzi ľudoopmi a súčasnými ľuďmi a nález sa považoval za dôkaz evolučnej teórie, ako ju v roku 1859 predstavil Charles Darwin v knihe O pôvode druhov.

Pre Britov sa fosília stala zdrojom národnej hrdosti, lebo ich vlasť – kde dosiaľ podobné objavy chýbali – mala zohrávať kľúčovú rolu v príbehu ľudskej evolúcie.

Lenže pred 70 rokmi sa zistilo, že nález piltdownského človeka je podfuk. Prípad sa radí medzi „najznámejšie podvody v dejinách vedy“ a hovorí sa o ňom aj ako o „najväčšom britskom podvrhu“.

Ako k nemu došlo, ako sa podvod odhalil a prečo sa medzi osoby podozrivé z výroby falzifikátu radil aj sir Arthur Conan Doyle, autor príbehov o Sherlockovi Holmesovi?

Lebka, zuby aj nástroje

Nález „piltdownského človeka“ siaha do roku 1908, keď si údajne Charles Dawson na prechádzke pri dedinke Piltdown v grófstve Sussex na juhu Anglicka všimol, že na opravu miestnej cesty sa používajú kamene neobvyklé pre daný región.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Prírodné vedy

Veda

Teraz najčítanejšie