Denník N

Dve tváre Petra Fialu: Ako neustále kompromisy vládu zdržujú a zároveň ju držia pokope

Český premiér Petr Fiala. Foto - Gabriel Kuchta/Deník N
Český premiér Petr Fiala. Foto – Gabriel Kuchta/Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čítanie z Respektu raz týždenne. Denník N sa stal jedným zo spolumajiteľov českého týždenníka Respekt. Benefitovať z toho budú aj predplatitelia Denníka N: raz týždenne zverejníme text z Respektu. V budúcnosti uvažujeme aj o možnosti spoločného predplatného. O tejto možnosti budeme predplatiteľov včas informovať. Aby Vám informácia neušla, stačí mať aktivovaný odber newslettra Novinky z redakcie.

Väčšina propagačných videí politikov záujem verejnosti nevzbudzuje, ale o tomto hovoril v Česku takmer každý. Na smolu Petra Fialu.

Premiér oblečený v obleku stojí s plným košíkom – sú v ňom bežné potraviny a napríklad nutella – pred nákupným centrom v Nemecku. Strih. Rovnaký nákup opakuje v Česku. Strih. V očividne nevyužívanej kuchyni v Kramářovej vile – sídle českých premiérov – porovnáva ceny a veľkosti potravín.

Dospeje k záveru, ktorý väčšina Čechov už dávno pozná – nemecké potraviny sú nielen lacnejšie, ale majú aj väčšie balenie. Informáciu o rozdielnosti cien a niekedy aj kvality urobil všeobecne známou už v roku 2019 pred eurovoľbami hlavný politický súper Fialu, predseda hnutia ANO a vtedajší premiér Andrej Babiš. A dokonca vtedy siahol aj po podobných potravinách.

Pri porovnaní oboch videí však čitateľ dospeje k jasnému záveru – zatiaľ čo Babiš, sprevádzaný hudobným sprievodom a drsnými gestami, je pri takom vystupovaní autentický, Fiala pôsobí, ako keby sa na tejto akcii ani nechcel zúčastniť.

Pôvodne sa mal stretnúť so zástupcami obchodných reťazcov, práve „video s nutellou“ malo vyjadriť snahu prísť s niečím nečakaným, iným, než vidíme posledné dva roky v Strakovej akadémii – sídle úradu vlády. Je to paradoxné vzhľadom na to, že na drahších výrobkoch zarábajú aj firmy Andreja Babiša.

Na premiérovu analýzu potravín sa zrejme čoskoro zabudne. Ukazuje však nervozitu tímu okolo Petra Fialu z prieskumov verejnej mienky a z toho, či sa im príliš nevzďaľuje šanca na víťazstvo v budúcich voľbách. Fiala je v úrade premiéra už dva roky. Nálady voličov už mesiace hovoria viac-menej to isté: príliš veľa občanov Petrovi Fialovi a jeho vláde neverí a s jej vládnutím si nespájajú veľa konkrétneho a pozitívneho.

Čo sa stalo?

Hlavne kompromis

Najčastejšie varovanie, ktoré vraj na začiatku vládnutia Petr Fiala počul, bolo to, že vláda zložená z piatich koaličných a názorovo rozdielnych strán nemôže vydržať celé volebné obdobie. Hovorila mu to vlastná strana, bývalí politici ODS, spomínali to politológovia a komentátori. Ako opisujú ľudia blízki premiérovi, na mysli to mal aj sám Fiala.

Po prvý raz sa to prejavilo pri dohadovaní programového vyhlásenia vlády na konci roka 2021, keď z uzavretých rokovaní unikla informácia o dátumoch možného konca ťažby uhlia. Na ďalšom rokovaní päťkoalície sa Petr Fiala – pred niektorými politikmi po prvý raz – rozčúlil s tým, že ide o neseriózne konanie a že sa to už nesmie stať.

Prioritou Petra Fialu je tak udržať vládnu zostavu pohromade a nezopakovať neúspech niektorých predošlých premiérov za ODS. To určuje aj bežný chod vlády. Ministri nesmú predkladať návrhy zákonov, v ktorých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čítanie z Respektu

Petr Fiala

Svet

Teraz najčítanejšie