Denník N

Naša „modrá planéta“ je oveľa suchšia, ako si myslíme

Všetka voda na Zemi by sa zmestila do gule s priemerom menším ako 1400 kilometrov.

Okolo 71 percent povrchu Zeme pokrýva voda. Naša planéta je z vesmíru „modrá“, vyzerá to tak, ako keby sme vody mali dostatok.

Až 96,5 percenta všetkej vody na Zemi sa nachádza v oceánoch. Zvyšok je v riekach, jazerách, ľade alebo vo vodnej pare. Voda je v rastlinách, živočíchoch a aj vo vás.

Koľko vody je na Zemi

Americký úrad pre geologický prieskum (U. S. Geological Survey) vytvoril vizualizáciu, ktorá ukazuje, že zdanie klame a vody na Zemi nie je prehnane veľa.

Najväčšiu vodnú guľu, ktorú umiestnili pred obrázok Zeme, tvorí všetka voda na planéte. Má priemer iba 1384 kilometrov. Menšia guľa pozostáva len zo sladkej vody, ktorá sa nachádza na zemskom povrchu, v jazerách, riekach alebo v močiaroch.

Má priemer necelých 273 kilometrov. Najmenšia guľa, takmer nebadateľná (umiestnili ju nad štát Georgia na juhovýchode USA), obsahuje všetku sladkú vodu z jazier a riek. Jej priemer je iba 56,2 kilometra.

V porovnaní s veľkosťou našej planéty pôsobí množstvo vody, ktoré je na Zemi, skutočne miniatúrne.

global-water-volume-fresh-large
Foto – U. S. Geological Survey

Úrad uvádza, že iba 2,5 percenta vody na Zemi je sladkovodnej. Z nej sa až 68,7 percenta koncentruje v ľadovcoch. 30,1 percenta tvorí podzemná voda. Iba 1,2 percenta tvorí povrchová a iná sladká voda.

Z tohto malého dielu 1,2 percenta je najväčšia časť – až 69 percent – v povrchovom ľade a zamrznutej pôde. Len 20,9 percenta je v jazerách a 0,49 percenta v riekach. Zvyšok je v atmosfére, močiaroch alebo živých organizmoch.

World Wildlife Federation odhaduje, že do roku 2025 budú až dve tretiny ľudí trpieť nedostatkom vody. Už teraz nemá viac ako miliarda ľudí prístup k vode. „Náš mokrý svet je oveľa suchší, ako si myslíte,“ píše Tech Insider.

Vodu potrebujeme

Život, ako ho poznáme tu na Zemi, je podmienený prítomnosťou vody v tekutom stave. „Voda je kľúčovou zložkou pre základné biologické funkcie, ako je fotosyntéza a bunkové dýchanie. Jej jedinečné chemické vlastnosti umožňujú, aby sa živiny prepravovali medzi bunkami. Naše telá sú väčšinou vyrobené z vody. Je veľmi dôležitá pre životné funkcie, ako je trávenie alebo cirkulácia krvi,“ uvádza Sean Kane pre portál Tech Insider.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Veda

Teraz najčítanejšie