Denník N

Premiér v zbere starého papiera. Udalosti a prešľapy týždňa

Osobnosti vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa. Teraz ich zaujalo zneužívanie moci pri obvinení Igora Matoviča, koniec učiteľského štrajku a babky demokratky.

Iveta Radičová, bývalá premiérkaradičová

Udalosť týždňa

Vo voľbách kandiduje 23 strán, mnohé na hrane zvoliteľnosti. Rozhodujúca bude účasť vo voľbách. Nižšia účasť zvyšuje šance malých strán, okolo 5 percent a menej, na zastúpenie v parlamente, zvyšuje počet kresiel pri rovnakom počte voličov. Veľkej strane nízka účasť zvyšuje šance na väčšinu. Naopak, vyššia účasť vyradí viac menších strán a čiastočne znižuje výsledok víťaza (nezabúdajme na prepočet prepadnutých hlasov). Prieskumné agentúry sa líšia nielen v odhade preferencií strán, ale najmä v odhade účasti vo voľbách od 45 do 73 percent. Takže nie sú veľmi nápomocné pri rozhodovaní sa. Každý volič má svoje preferencie, či už sa bude rozhodovať úplne slobodne bez ohľadu na šance strán podľa agentúr, alebo uprednostní rozhodnutie s akou-takou istotou, aby pri voľbách neprepadol jeho hlas.

Prešľap týždňa

Pán premiér nám po niekoľkých dňoch a tlačovkách o predaji Matovičovej firmy pred 8 rokmi oznámil, že naňho už nemá čas. Svoje kauzy prehlušil, médiá zaplnil, trestné oznámenie nepodal, pocity a emócie zburcoval a vrátil sa k téme migrantov.

Podcenená udalosť

Spoločnosť je rozbitá v mnohých postojoch do znepriatelených táborov. Politici nevedú diskurz o smerovaní Slovenska, ale kopírujú náladu v spoločnosti a predseda vlády sa nebezpečne hrá s emóciami občanov. Nie je jasná línia, podľa ktorej by sa mohol volič v množstve strán orientovať. Preto sa bude rozhodovať podľa svojich pocitov a dôvery ku konkrétnym politikom. Politická súťaž je súťažou schopností vyvolať sympatie voči sebe a nenávisti voči ostatným.

Ján Štrasser, spisovateľstrasser

Udalosť týždňa

Mentálna transformácia strednej Európy dosiaľ neprebehla, povedal Peter Zajac v rozhovore pre Denník N. Ak neprebehla vo flexibilnejšej strednej Európe, o to viac neprebehla v zaseknutej Ukrajine, ktorá bola dvesto rokov politickou súčasťou ruského/sovietskeho impéria. Étos Majdanu a pokusy o ekonomickú reformu boli šancou posunúť sa k demokracii západného typu. No posledné správy o abdikácii ministra hospodárstva Abromavičiusa, ktorému „staré štruktúry“ blokujú reformy a boj s korupciou, sú viac ako znepokojujúce. Putin otvára sovietskoje igristoje…

Prešľap týždňa

Exhumované Matovičovo účtovníctvo a jeho prípadnú manipuláciu s ním majú do posledného eura preveriť tí, ktorí sú na to oprávnení. No na Slovensku právny štát vyzerá tak, že premiér Slovenskej republiky je v jednej osobe daňovým kontrolórom, tajným agentom, policajtom, vyšetrovateľom, prokurátorom, sudcom… vynechal som niečo? Aha – ešte pracovníkom v zberni starého papiera. Mimochodom, je to ten istý Fico, ktorého za celé roky policajti a špeciálny prokurátor „nestihli“ vypočuť v kauze Gorila, ten istý Fico, ktorému súd celé mesiace nevedel doručiť predvolanie na pojednávanie, v ktorom ho Iveta Radičová zažalovala za výroky o korupcii… skrátka – ten istý Fico.

Citát týždňa

Zdravotníckeho analytika Tomáša Szalaya z Health Policy Institute si vážim. To, že momentálnu situáciu zdravotných sestier, ktoré podali výpovede, hodnotí ako prehru, akceptujem ako jeho názor. Ale povedať: „Teraz len ide o to, s akou veľkou hanbou sa vrátia do nemocníc,“ je ťažká urážka všetkých sestier, ktoré zo zúfalstva šli do nerovného zápasu s arogantnou štátnou mocou.

Eugen Korda, novinár, .týždeňkorda

Udalosť týždňa

Aj keď je to relatívne ďaleko, udalosti, ktoré sa odohrávajú v Sýrii, vzbudzujú vážne obavy. Ak sa ten konflikt nepodarí zastaviť, tak európske štáty budú čeliť ďalším vlnám utečencov. Ak by sa pohli k bránam EÚ ešte do našich parlamentných volieb, tak Robert Fico celkom nepochybne zavelí do útoku a zvýši svoje šance na drvivé volebné víťazstvo.

Prešľap týždňa

Ľudovo sa tomu hovorí „stúpiť do h…“. A práve to sa predsedovi vlády JUDr. Ficovi nechtiac podarilo, keď si vzal na paškál Igora Matoviča. Zdá sa, že sa mu nepodarilo presvedčiť ani Matovičove Biele vrany, a čo je pre neho ešte horšie, ani verejnosť, že Matovič je daňový podvodník. Dokonale sa mu však podarilo ukázať jeho pravú tvár. Každému súdnemu človekovi je jasné, že šéf Smeru nabral ten správny smer a vydal sa na cestu zneužívania svojej moci. Otázkou je, koľko „súdnych človekov“ v tejto krajine žije. To sa však už o pár dní dozvieme, keď sa zrátajú volebné lístky.

Podcenená udalosť

Opozíciou zvolaná mimoriadna schôdza by nemala prakticky žiaden význam, keby sa Smer nedopustil vážnej chyby. Vedenie parlamentu prednostne púšťalo do rokovacej sály najatých ľudí, ktorých úlohou bolo zabrániť, aby sa na parlamentnom balkóne objavili zdravotné sestričky a učitelia, teda hlavne učiteľky. Nie že by to urobili prvý raz. Ale tentoraz sa to prevalilo a hanba to bola preveliká.

Zuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-playwienk

Udalosť a prešľap týždňa

Tento týždeň mi splynuli dve epizódy a tieto dve kategórie do jednej, a to balkónová scéna počas mimoriadnej schôdze parlamentu k problémom školstva a zdravotníctva i premiérovo obvinenie Igora Matoviča z daňového podvodu. Obe udalosti naznačujú, že sa nielen opakuje história (tá z prezidentskej kampane), ale výrazne sa stupňuje trend, keď vládnuca strana neprijateľne prekračuje hranice. Akoby zabudla, že zákonné a ústavné obmedzenia platia najmä pre ňu a jej moc nie je despoticky neobmedzená. Že v mene politického zápasu nemožno pošliapať základné princípy (napríklad ochranu daňového tajomstva), verejne mávať s informáciami, ku ktorým premiér nemohol mať zákonný prístup, ani považovať parlamentný balkón za svoje léno. Tieto incidenty vyniesli na svetlo len to, čo sa v oveľa väčšom meradle deje v zákulisí. Vládna strana prerastá do štátu a jeho inštitúcií, ovláda ich a hrozivo zneužíva. Občania nielen na Slovensku (ale aj napríklad v Maďarsku a Poľsku) sú vystavení skúške, či si dokážu obhájiť demokraciu alebo sa budú prizerať jej postupnej demontáži.

Podcenená udalosť

Pomalý ústup štrajku učiteľov do stratena naznačuje, že občania Slovenska ako kolektív zlyhali. Neschopnosť v masovejšom meradle podporiť učiteľov naznačuje, že si neuvedomujeme hlboké problémy ani to, aké vážne následky bude mať ich neriešenie pre perspektívu krajiny. Naše kolektívne vedomie školstvo vážne podceňuje, a to nielen tento týždeň.

molnarNorbert Molnár, šéfredaktor Új Szó

Udalosť týždňa

Fico verzus Matovič. Premiér sa prepočítal, začína byť nervózny. Oproti všetkým kauzám, ktoré Smer vyprodukoval za posledné štyri roky, bol schopný vytiahnuť túto silne pochybnú kauzičku, pričom verme, že na zadaní usilovne robili kamaráti z polície, daňového úradu i tajnej služby. Fico to nakoniec ohlásil osobne, hoci premiéri si takýmito vecami nezvyknú špiniť ruky. Prefíkaní politici takéto chyby nerobia ani v stupňujúcej sa predvolebnej nálade. Ani Ficovi sa to nestáva často. Som optimista, berme to tak, že to je začiatok konca.

Prešľap týždňa

Babky demokratky sa vrátili. HZDS-ifikácia Smeru sa dovŕšila. Parlamentný balkón len pre vyvolených podporovateľov. Jedna dôležitá otázka: prečo školstvo a pedagógovia, zdravotníctvo a sestričky neprekročia prah vnímania vlády?

Citát týždňa

Najúprimnejší volebný slogan všetkých čias:

„Neviete žiadať niečo, čo by som vám nevedel sľúbiť.“ Ernest Tóth, 90. na kandidátke SMK

Tak čo, viete už, koho budete voliť?

bezákBraňo Bezák, copywriter, hudobník

Udalosť týždňa

Tento týždeň sa ukázalo, že (parafrázujúc slávny výrok pripisovaný Abrahamovi Lincolnovi) môžete raz oklamať všetkých učiteľov, môžete aj stále klamať niektorých učiteľov, ale nemôžete stále klamať všetkým učiteľom. A preto idú vysokoškolskí učitelia do štrajku. Vďaka im za to.

Prešľap týždňa

Nič tak neodhaľuje myšlienkový svet Roberta Fica ako jeho ostatný útok na Igora Matoviča. Tým, že svoj osobný záujem vyhrať voľby vydáva za verejný záujem, len predviedol svoje dlhodobé presvedčenie, že štát je on.

Citát týždňa

Poslanec Kuffa sa počas mimoriadnej schôdze NR SR pýtal, prečo učitelia neštrajkovali počas 19-dňových prázdnin. Je to rovnako idiotské ako sa pýtať, prečo nebývajú lampiónové sprievody cez deň.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie